Sürmekte olan daimi dişlere uygulanan farklı fissür örtücülerin etkinliklerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the effectiveness of different fissure sealants on erupting permanent teeth
  1. Tez No: 454124
  2. Yazar: BURCU GÜÇYETMEZ TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL KIRZIOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Daimi dişlerin sürme dönemi, çürük oluşumu açısından en riskli dönem olduğundan, fissür örtücülerin en kısa sürede uygulanması önerilmektedir. Ancak, nem izolasyonunun zor olduğu bu dişlerin koruyucu tedavileri için, hangi materyalin daha uygun olduğu hakkında görüş birliğine varılamadığı görülmektedir. Bu çalışmada, sürmekte olan daimi birinci büyük azı dişlerine uygulanan giomer içerikli (BeautiSealant), hidrofilik (Embrace WetBond) ve hidrofobik yapıdaki rezin içerikli (Fissürit F) fissür örtücülerin klinik başarılarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya; 5-8 yaşlarında, sağlıklı, Frankl Davranış Skalası'na göre 3 ve 4 skoruna sahip, kapanış problemi olmayan, diş sıkma ve/veya gıcırdatma alışkanlığı olmayan ve süt II. azı dişi ağzında mevcut olan, en az bir adet sürmekte olan, gelişimsel defekti olmayan, çürüksüz daimi birinci büyük azı dişe sahip, onam imzaları alınmış 200 çocuk hasta(105 kız, 95 erkek) dahil edilmiştir. Çocukların sürmekte olan daimi birinci büyük azı dişleri Carvalho ve ark.'nın (1989) skalasına göre değerlendirilmiş, S3 ve S4 safhasında olanlar seçilerek, giomer (BeautiSealant®), hidrofilik (Embrace WetBond®) ve hidrofobik yapıdaki rezin içerikli (Fissürit F®) fissür örtücüler uygulanmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların 683 tane (325 tane üst çene, 358 tane alt çene) daimi birinci büyük azı dişine fissür örtücü uygulanmış, bu dişlerden 390 tanesi 18 ay boyunca 3'er aylık periyotlarla takip edilebilmiştir. Fissür örtücülerin retansiyon kaybı ve yeni çürük oluşumu, retansiyon kayıplarının lokalizasyonları, kenar renklenmesi ve kenar bütünlüğü sürme safhaları dikkate alınarak değerlendirilmiştir. 18. ay sonunda fissür örtücü uygulanan dişlerin 18,5'inde retansiyon kaybı görülmemiş, 49'unda parsiyel kayıp, 32,6 'sında ise tam kayıp görülmüştür. BeautiSealant uygulanan dişlerde tam retansiyon kaybı, Fissürit F ve Embrace WetBond uygulanan dişlere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazla görülmüştür. Parsiyel veya tam retansiyon kaybı sonucu fissür örtücü uygulanan dişlerin 7,7 'sinde başlangıç aşamasında yeni çürük oluşumu tespit edilmiştir. Uygulanan fissür örtücüler arasında yeni çürük oluşumu en az Embrace WetBond grubunda, en fazla BeautiSealant grubunda tespit edilmiştir. Kenar bütünlüğü açısından BeautiSealant daha başarılı bulunurken, Fissürit F daha başarısız bulunmuştur. Parsiyel kayıplar ile kenar bütünlüğündeki bozulmaların ilişkili olduğu görülmüştür. Kenar renklenmesi açısından en başarısız BeautiSealant bulunmuştur. Fissür örtücülerin klinik başarılarının, dişlerin sürme safhaları ile ilişkili olduğu görülmüş, fissür örtücülerin sürmenin erken safhalarında uygulanmasının koruyucu etkinliklerini arttırdığı kanısına varılmıştır. Sürmekte olan daimi dişlere uygulanan rezin içerikli fissür örtücüler, giomerlerden daha başarılı bulunmuştur. Giomer içerikli fissür örtücülerin, çocuk hastalarda kullanılmasının önerilebilmesi için başarılarının değerlendirildiği daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Erupting period of permanent teeth is the most vulnerable period in terms of caries, so fissure sealants are recommended to apply as soon as possible. However, it appears not to have reached an agreement in sight about which material is more appropriate for the preventive treatment of these teeth, in which it is difficult to secure moisture isolation. In this study, it is aimed to compare the clinical success of giomer (BeautiSealant), hydrophilic (Embrace WetBond) and hydrophobic resin based (Fissürit F) fissure sealants on erupting permanent first molars. 5-8 aged 200 healthy child patients (105 female, 95 male) with the score of 3 and 4 according to Frankl Behavior Scale, have no occlusion problem or grinding or clenching of teeth behavior, have primary 2nd molar teeth, have at least one erupting, healthy, first permanent molar tooth with no development defect participated in the study after the provision their consent. Erupting 1st permanent molar teeth of children were assessed according to Carvalho et. al's scale (1989), teeth in the S3 and S4 phase were selected and giomer (BeautiSealant®), hydrophilic (Embrace WetBond®) and hydrophobic resin (Fissürit F®) based fissure sealants were applied. 683 (325 maxillar, 358 mandibular) fissure sealants were applied to the first permanent molars of the patients included in this study, 396 of these teeth were followed up for 18 months with the 3 months periods. Fissure sealants retention loss and new caries development, location of retention loss, marginal integrity, marginal discoloration were evulated considering its erupting phases. While no loss of retention was generally observed in 18.5% of fissure sealants, partial loss of retention was observed in 49% and total loss of retention was observed in 32.6%. Total loss of retention was significantly higher in teeth that were applied BeautiSealant compared to teeth that were applied Fissürit F and Embrace WetBond. New decay formation in inception phase was identified in 7.7% of the teeth which were applied fissure sealants as a result of partial or total loss of retention. New decay formation most determined in BeautiSealant group, least determined in Embrace WetBond group. BeautiSealant was more successful in terms of marginal integrity while Fissürit F group were less successful. It was observed that partial loss is associated with the deterioration of marginal integrity. BeautiSealant was less successful in terms of marginal discoloration. We have concluded that the clinical success of fissure sealants is associated with the erupting phase of the teeth and the application of fissure sealants in early stages of eruption increases the preventive efficacy of its. Resin based fissure sealants applied to erupting permanent teeth were found to be more successful than giomers. It was concluded that the need for more studies to recommend the use giomer based sealants in pediatric patients.