Yeni sürmüş çürüksüz daimi birinci molar dişlerde farklı içerikli fissür örtüleme materyallerinin klinik etkinliklerinin değerlendirilmesi
Clinical efficacy of different fissur sealant materials in the newly erupted non-carious first permanent molars
- Tez No: 673770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE AKÇAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sürmekte olan çürüksüz daimi birinci büyük azı dişlerinin fissür örtülemesinde kullanılan iki farklı yapıdaki rezin modifiye cam iyonomer (Fuji II LC; Clinpro XT Varnish) ve giomer içerikli fissür örtücü materyallerinin (Beautifil Flow), cam iyonomer içerikli fissür örtücü materyaliyle (Fuji Triage) ve birbirleriyle klinik retansiyon oranları, kenar adaptasyonu, kenar renklenmesi ve sekonder çürük oluşumu açısından karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu randomize kontrollü, tek kör, bölünmüş ağız tasarımlı çalışmaya, yaşları 5-9 arasında değişen ve alt çenesinde iki adet, çürüksüz sürmekte olan daimi birinci büyük azı dişi bulunan 182 hastaya ait 384 adet diş dahil edildi. ICDAS II sınıflandırmasına göre 0 ve 1 kodlarına sahip dişler ve lazer floresans değerlendirmesine göre 0-13 arasında değer veren dişler araştırma kapsamına alındı. Çalışmaya dâhil edilen hastalar, Grup 1; Fuji II LC/Fuji Triage (Kontrol) (62 hasta), Grup 2; Clinpro XT Varnish/Fuji Triage (Kontrol) (60 hasta), Grup 3; Beautifil Flow/Fuji Triage (Kontrol) (60 hasta) olacak şekilde üç ana gruba ayrıldı. Klinik uygulamalar sonrası dişler 6. 12. ve 18. aylarda sürmekte olan dişlerde modifiye USPHS kriterleri kullanılarak retansiyon, kenar adaptasyonu, kenar renklenmesi ve sekonder çürük oluşumu açısından, ayrıca lazer floresans yöntem kullanılarak remineralizasyon etkisi açısından değerlendirildi. Okluzal ve bukkal yüzeylerde değerlendirmeler ayrı olarak gerçekleştirildi. Çalışma kapsamında yapılan tüm klinik değerlendirmeler, körleştirilmiş iki farklı araştırmacı tarafından birbirinden bağımsız ve habersiz olarak gerçekleştirildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi (α=0,05). Bulgular: Çalışmanın retansiyon sonuçları incelendiğinde: materyallerin okluzal yüzeylerdeki başarı oranları Grup 1'de Fuji II LC için %93,6, Fuji Triage için %66 (p=0,001); Grup 2'de Clinpro XT Varnish için %56,8, Fuji Triage için %77,3 (p=0,070); Grup 3'te Beautifil Flow için %95,7, Fuji Triage için %67,4 (p=0,001) 153 olarak belirlendi. Materyallerin bukkal yüzeylerdeki başarı oranları Grup 1'de Fuji II LC için %85,1, Fuji Triage için %46,8 (p0,05) olarak belirlendi. Kenar adaptasyonuna ait bulgular incelendiğinde okluzal yüzeylerde; Grup 1 ve Grup 2'de uygulanan materyaller arasında fark saptanmazken, Grup 3'te Beautifil Flow ve Fuji Triage arasındaki fark anlamlı bulundu (p=0,017). Sekonder çürük ve renklenme parametreleri incelendiğinde, tüm materyaller başarılı bulundu. Materyallerin okluzal yüzeylerde retansiyon oranı yönünden 18. ay sonundaki kümülatif yaşam yüzdesi Fuji II LC materyali için %95,7; Clinpro XT Varnish materyali için %50,5; Beautifil Flow materyali için %95,7; Fuji Triage materyali içinse %60,4 olarak bulundu. Materyaller kümülatif olarak değerlendirildiğinde, 18 ayın sonundaki okluzal/bukkal yüzeylerdeki retansiyon oranlarının karşılaştırılmasında sadece Beautifil Flow materyalinde iki yüzey arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the clinical retention rates, marginal adaptation, marginal discoloration and secondary caries formation of two different types of resin-modified glass ionomers (Fuji II LC; Clinpro XT Varnish) and giomercontaining fissure sealant materials (Beautifil Flow) with glass ionomer-containing fissure sealant material (Fuji Triage) used on newly erupted non-carious first permanent molars as a fissure sealant. Materials and Methods: This randomized controlled, single-blinded, split-mouth designed clinical trial included, 384 teeth belonging to 182 patients aged between 5 to 9 years old, who had two newly erupted mandibular permanent first molars. Teeth with codes 0 and 1 according to ICDAS II classification and with values between 0- 13 depending on laser fluorescence evaluation were included in the study. Patients included in the study were divided into 3 groups: Group 1; Fuji II LC/Fuji Triage (Control) (62 patients), Group 2; Clinpro XT Varnish/Fuji Triage (Control) (60 patients), Group 3; Beautifil Flow/Fuji Triage (Control) (60 patients). After clinical applications, all samples were evaluated in terms of retention, marginal adaptation, marginal discoloration and for secondary caries formation using modified USPHS criteria in 6th, 12th and 18th months. Also samples were evaluated in terms of remineralization effect using the laser fluorescence method. Evaluations on occlusal and buccal surfaces were performed separately. All clinical evaluations were performed by two blind observers. The data were analyzed statistically (α=0.05). Results: The retention results of the study were examined and the success rates of materials on occlusal surfaces were 93.6% for Fuji II LC and 66% for Fuji Triage in Group 1 (p=0.001); 56.8% for Clinpro XT Varnish and 77.3% for Fuji Triage in Group 2 (p=0.070); 95.7% for Beautifil Flow and 67.4% for Fuji Triage in Group 3 (p=0.001). Success rates of materials on buccal surfaces were 85.1% for Fuji II LC and 46.8% for Fuji Triage in Group 1 (p0.05). When the findings of marginal adaptation were examined, there were no difference between the materials applied in Group 1 and Group 2. However, the difference between Beautifil Flow and Fuji Triage was found significant in Group 3 (p=0.017) on occlusal surface. Secondary caries and marginal discolaration parameters were examined and all materials were found successful. The cumulative survival rate was found to be 95.7% for Fuji II LC; 50.5% for Clinpro XT Varnish; 95.7% for Beautifil Flow; 60.4% for Fuji Triage in terms of retention rate on occlusal surfaces of the materials at the end of the 18th month. When the materials were evaluated cumulatively, the difference between the occlusal/buccal surface retention rates were found to be statistically significant only in the Beautifil Flow material at the end of 18 months (p=0.001).