Kolonoskopide polip saptanan hastaların retrospektif analizi ve anemi ile ilişkisinin incelenmesi
Retrospective analysis of colon polyps and investigation of the relationship with anemia
  1. Tez No: 454136
  2. Yazar: İBRAHİM ETHEM GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ: Kolon poliplerinin retrospektif analizinin yapılması ve anemi ile ilşkisinin incelenmesidir.Bu doğrultuda poliplerin histopatolojik özellikleri,boyutları,sayısı ve yerleşim yerleri gibi faktörlerin hemogram değeri üzerindeki etkilerinin araştırılması planlanmıştır MATERYAL VE METOD: Araştırmaya 45-70 yaş aralığında bulunan 2015-2016 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Bölümüne başvuran, 3045 hastadan kolonda polip saptanan 350 hasta alınmıştır.Kolonoskopi yapılıp, polipektomi uygulanmış, tanı anında çalışılmış hemogram değerleri olan, polipektomi materyali patoloji labarotuvarına ulaşmış, rapor edilmiş hastalar dahil edilmiştir. İstatistik analiz SPSS 15.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Retrospective analysis of colon polyps and examination of relationship with anemia.İn this direction,it is planned to investigate histopathological features,size,number and location of polyps on hemogram value. METHODS: This research includes 350 patient with colon polyp. Patients who underwent the procedure in Gazi Üniversity Hospital Gastroenterology Departmant from 2015 to 2016 and who are 45-70 years of age were included.