Kilis Devlet Hastanesi'ne başvuran 18 yaş ve üzeri kadın sığınmacıların ruh sağlığı algıları ve öz değerlendirmelerinin saptanması
- Tez No: 454137
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Araştırmada savaş sonrası zorunlu göçe tabi olan Suriyeli kadın sığınmacılarda depresyon ve anksiyete skorlarının ölçülerek ruh sağlığı algılarının, öz değerlendirilmelerinin ve ruh sağlığı profillerinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmamız analitik tipte kesitsel bir araştırmadır. Araştırma Kilis Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerine başvuran 279 Suriyeli 18 yaş ve üzerindeki kadın göçmen hasta ile yürütülmüştür. İstatistiksel analiz olarak tanımlayıcı bulgular kısmında kategorik değişkenler sayı, yüzde ve sürekli değişkenler ise ortalama ± standart sapma ve ortanca (en küçük, en büyük değer) ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to measure depression and anxiety scores of Syrian asylum seekers women who were subjected to forced to immigrate after the war in order to determine mental health perceptions, self-evaluation and mental health profiles. This study is a cross-sectional study of analytical type. This study was conducted with 279 Syrian immigrant women aged 18 year old and over who were referred to Kilis State Hospital Obstetrics and Gynecology Clinics. For statistical analysis, categorical variables in the descriptive findings part were presented in terms of number, percentage and continuous variables with mean ± standard deviation and median (maximum, minimum).