Yeni doğum yapmış annelerin anne sütü hakkında bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi ve anne sütü ile beslenme başarısında hemşire tarafından verilen eğitiminin katkısının ölçülmesi
Evaluation of the knowledge levels of the newborn mothers about the human breast milk and measuring the contribution of the education provided BY the nurse in the nutrition of mother and nutrition
- Tez No: 454169
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FIRAT ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Anne sütünün büyüme ve gelişimi açısından sayısız faydası vardır.Bu çalışmada yeni doğum yapmış annelere anne sütü verme durumunu, emzirme ile ilgili bilgi ve tutumlarını, hemşire tarafından verilen emzirme eğitimin etkinliğinin saptanması amaçlanmıştır.Araştırmaya katılan annelere taburculukta, birinci ayda ve altıncı ayda anket yapılmıştır. Anket çalışması araştırmacı tarafından görüşme yöntemiyle yapılmıştır. Ankette annelere ait bilgiler, demografik özellikler, bebeğe ait bilgiler, emzirmeye ilişkin bilgiler yer almaktadır. Annelere anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgilerini ölçmek için sorular düzenlenmiştir.İstatistiksel analizler için SPSS Windows programı kullanılmıştır. Anket çalışmasında elde edilen niteliksel verilerin değerlendirilmesi tanımlayıcı istatistiksel metod, verilerin karşılaştırılmasında ise KiKare testi kullanılmıştır. Çalışmamızda ise ilk 6 ay emzirenlerin oranı %94 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
There are innumerable benefits for the growth and development of breastfed babies. In this study, we aimed to determine the breastfeeding situation, information and attitudes about breastfeeding, and the effectiveness of breastfeeding training given by the nurse.Mothers who participated in the survey were surveyed at discharge, first month and sixth month. The questionnaire was conducted by the same interviewer. The survey includes maternal information, demographic characteristics, the baby, and information about the breastfeeding. Mothers asked questions about breast milk and breastfeeding. SPSS Windows program was used for statistical analysis. Qualitative data obtained in the questionnaire were evaluated by descriptive statistical method and Chi-square test was used for comparison of data.In our study, the rate of breastfeeding for the first 6 months was found 94%. There was no relationship between mother's age and the duration of breastfeeding (p> 0,05). No relationship was found between the duration of breastfeeding and the status of breastfeeding (p> 0,05).