Ölüme bağlı tasarruflarda ehliyet
Testamentary capacity in Turkish Law
- Tez No: 454180
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ölüme bağlı tasarruflarda ehliyet, Türk Hukuku bakımından incelenmesi kayda değerdir. Mirasbırakanın geçerli bir ölüme bağlı tasarruf düzenleyebilmesi için ehliyetli olması gerekir. Aksi takdirde, ölüme bağlı tasarrufun geçersizliği söz konusu olabilir. Ölüme bağlı tasarruf, şekli anlamda ve maddi anlamda olmak üzere ikili bir ayrıma tabi tutulur. Sekli anlamda ölüme bağlı tasarruftan kasıt, mirasbırakanın son arzularını yansıtma bicimidir. Bu da, mirasbırakanın düzenleyeceği bir vasiyetname ya da miras sözleşme ile gerçekleşir. Maddi anlamda ölüme bağlı tasarruf ise, şekli anlamda ölüme bağlı tasarrufun içeriğini oluştur. Mirasbırakanın, vasiyetname düzenleyebilmesi için onbeş yaşını doldurmuş ve ayırt etme gücüne sahip olması gerekir. Miras sözleşmesinin, vasiyetnameden farklı olarak tarafları bağlayıcı yönü nedeniyle kanun koyucu miras sözleşmesi için daha siki hükümler öngörmüştür. Dolayısıyla, mirasbırakanın miras sözleşmesi yapabilmesi için tam fiil ehliyetine sahip olması gerekir. Mirasbırakanın gerekli ehliyet koşuluna sahip olmaması halinde ölüme bağlı tasarruf iptal yaptırımı ile karşı karşıya kalabilir.
Özet (Çeviri)
It is noteworthy to critically examine and discuss the concept of capacity in the context of testamentary disposition in terms of Turkish Law. The testator is required to have the capacity in order to execute the testamentary disposition. Otherwise, it may constitutea cause for the invalidity of the testamentary disposition as a matter of law. The testamentary disposition is twofold that are namely the testamentary in formal sense and the testamentary in material sense. The former refers to the way in which the testator expresses his/her last wishes. This could be done through either a will or an inheritance contract written out by himself/herself. The latterconstitutes the substance of the formal means of the testamentary disposition. A testator is required to be at least 15 years old and have the power of discernment. The legislator prescribes stringent conditions for the inheritance contracts compared to the will due to the binding nature of the inheritance contract on the parties. Accordingly, in order for a testator to conclude an inheritance contract, he/she must have full legal capacity. In a situation where a testator does not have the capacity required by the law, the testamentary disposition could be subject to the sanction of invalidity.