Borderline Şiddet Değerlendirme Ölçeği Türkçe versiyonunun (Türkçe BEST) geçerlik, güvenirliği ve faktör yapısı
Validity, reliability and factorial structure of the Turkish version of the Borderline Evaluation of Severity Over Time (BEST)
- Tez No: 454193
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN TÜRKÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Borderline Şiddet Değerlendirme Ölçeğinin Türkiye toplumunda geçerliği, güvenirliği ve faktör yapısının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma örneklemi Hasan Kalyoncu Üniversitesinde 201 kadın ve 105 erkek olmak üzere toplam 306 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Türkçe BEST ölçeğinin iç tutarlılığı Cronbach Alfa güvenirlik analizi tekniği ile hesaplanmıştır. Düşünceler ve Duygular, Olumsuz Davranışlar ve Olumlu Davranışlar alt ölçeklerinin Cronbach Alfa katsayıları sırasıyla 0.80, 0.65 ve 0.67 olarak bulundu. Bütün ölçek için ise iç tutarlılık katsayısı 0.75'dir. Yapılan test-tekrar test analizlerinde Düşünceler ve Duygular, Negatif Davranışlar ve Pozitif Davranışlar alt ölçeklerinin test-tekrar test puanları arasındaki korelasyon katsayıları sırasıyla 0.61, 0.50 ve 0.51 bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to examine the validity, reliability, and factor structure of the Borderline Evaluation of Severity Over Time scale in a Turkish sample. Participants were 306 (201 female, 105 male) college students at the Hasan Kalyoncu University. To examine internal consistency of the scale, Cronbach's Alpha reliability analysis was used. The Cronbach alpha coefficients for the Thoughts and Feelings, Negative Behaviors and Positive Behaviors subscales were 0.80, 0.65, and 0.67, respectively. For the whole scale, Cronbach's alpha coefficient was 0.75. The test-retest correlation coefficients for Thoughts and Feelings, Negative Behaviors and Positive Behaviors were 0.61, 0.50, and 0.51, respectively.