Katılım bankacılığı
  1. Tez No: 454200
  2. Yazar: ALİCAN SUNBAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ GÖLPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Türkiye'de bankacılık sisteminde üçüncü bir bankacılık türü olarak yerini almış olan Katılım Bankaları, sektöre dahil olduğundan bu yana karlılığını ve hızlı değişimini sürdürmektedir. Türk bankacılık sisteminde dört adet katılım bankası bulunmaktadır. Bu katılım bankaları 2005 senesinden bu yana kriz dönemleri dahil karlılıklarında devamlı olarak ilerleme kaydetmişler ve geleneksel bankacılık ile rekabet edebilir duruma ulaşmışlardır. Katılım bankaları Türkiye'deki toplam bankacılık sistemindeki aktif toplamının 2012 yılsonu itibariyle % 5,1'ine sahiptir. Rakamın küçük gibi gözükmesine karşın bankacılık anlayışı olarak geniş kitlelere ulaşmış olan katılım bankaları, sektörde yerini sağlamlaştırmıştır. Bu çalışmada katılım bankacılığı ve performansı hakkında farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde finansal kurumlar ve araçları hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde faizsiz bankacılık, faizsiz bankaların dayandığı temel ilkeler, işlevleri, fon teminleri hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise katılım bankalarının kavramı, gelişimi, dünyadaki ve Türkiye'deki gelişimi, özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A third type of banking as the Participation Banks have taken place in the banking system in Turkey is continuing its profitability and rapid change since the sector is included. There are four participation banks in the Turkish banking system. This participation banks have achieved continuous improvement in profitability, including crisis since 2005 and reached the state can compete with conventional banking. Participation banks has 5.1% of total assets as of year-end 2012 the total banking system in Turkey. participation figures reached a wide audience as banking approach may seem small banks, it has strengthened its position in the sector. This study aimed to create awareness about the participation and performance of banking. Information about financial institutions and instruments are given in the first part of the study. Islamic banking in the second part of the study, the basic principles of interest-free banking is based, function, information about funding is given. In the third part of the concept of participation banks, development, and development of the world in Turkey, properties were investigated.