Vergi suç ve cezaları
  1. Tez No: 454201
  2. Yazar: AHMET TEKİRDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Suç kavramı insanoğlunun geçmişten günümüze kadar sosyolojik etkileşimlerinin göz ardı edilemeyecek bir unsuru olarak karşıını/a çıkmıştır. Suçu oluşturan unsurlar /aman içerisinde bir infa/a tabi olmuş ve bu infazlar çeşitli yollarla yapılmıştır. Günümü/de ise suç ve ceza kavramı hayatın her alanında hiikiiın sürerken toplumu oluşturan bireylerin ödev ve sorumlulukları açısından da kaçınılma/ olmuştur. Dolayısıyla bu kaçınılmazlık her alanda olduğu gibi yurttaşlar için önemli bir ödev olan vergi konusunda da karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı ise suç ve ceza kavramlarının vergi suç ve ceza kavramlarına empoze edilmesi olmuştur. Aynı zamanda hükmedilen cezaların hukuki dayanakları bakımından doğru uygulanıp uygulanmadığı yargılama usulleri değerlendirilerek vergi suç ve cezalarının adil, eşit nitelikte olması gerektiği konularına vurgu yapılmıştır. Vergi tarihçesinden yola çıkarak vergi bir ülkede karşılıksız ve zorla alman bir nitelik taşımıştır. Bu kapsamda vergi suç ve cezaları incelemesi yapılırken vergiyi doğuran olay, verginin konusu ve verginin hukuki dayanağı konularına değinilmiştir. Böylece vergi suç ve cczalanna götüren yol haritası çizilerek, suç ve ceza unsurlarının temeline ve oluşumuna değinilmiştir. Vergi suç ve cezaları sonucunda yanlış yargılamalar ve yasal dayanağı olan veya olmayan vergi konusuna ilişkin itirazlara değinilerek idari ve yargısal çözümlerin nitelikleri ifade edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
C rime concept has confronted us as an clement of social interactions of human beings from past to present which can t be overlooked. In the course of the time, the elements forming crime have been subject to execution and these executions have been carried out in various ways. But today while the crime and punishment concept prevails in every1 aspects of the life, it has been inevitable in terms of the obligations and responsibilities of individuals. Therefore, as in other aspects of life, this inevitability appears concerning tax issue which is an important obligation for citizens. The aim of this study is to apply the crime and punishment concepts to tax offences and punishment. Also, whether the ruled verdict is practiced or not in terms of legal basis and by assessing the adjudicatory procedures that tax offences and punishments should be fair and equal quality have been emphasized. Based upon tax documents, tax has had a qualification in a country which is unretumcd and taken forcibly . Within this scope, while studying the tax offences and punishments, the phenomenon causing the tax, tax object and its legal basis have been addressed. Thus, by drawing the roadmap taking to tax offences and punishments, the basis and development of crime and punishment elements have been mentioned. By addressing the objections to the erroneous trials, tax w ith legal grounds and without legal grounds as a result of tax offences and punishments, the quantifications of administrative and judicatory solutions have been tried to be expressed.