Enformelden formele, sırtçılıktan karıncalığa Türkiye'nin Güneydoğusunda kaçakçılığın dönüşümü: Şırnak örneği
From informal to formal, from sırtçılık to karıncalık the transformation smuggling in Southeast of Turkey: Şırnak example
  1. Tez No: 561250
  2. Yazar: ÖMER ANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİT SERKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada Irak ve Türkiye arasında çizilen sınırlar sonrası, bölgede sınırın olmadığı dönemlerden kalma ticari faaliyetlerin yeni bir boyut kazanarak, kaçakçılık statüsüne dönüşmesi ele alınmış ve kaçakçılığın çeşitli ekonomik ve siyasal gelişmelerin etkisi ile geçirdiği aşamalar dönemselleştirilmiştir. Bu bağlamda sırtçılık ve katırcılık dönemleri sınırı geçme faaliyetlerinin, sınır güvenliği başlığı altında alınan tedbirlerle, sınır kapılarına yöneldiği ve sınır kapılarında kaçakçılığın karıncalık biçiminde devam edip dönüşüme uğradığı tezi işlenmiş ve bu dönüşümün dinamiklerine odaklanılmıştır. Sınır kaçakçılığı veya ticareti, hemen hemen her dönem içinde çatışma dinamiklerini barındıran, ilişki ve ağların dönüşmesi sonucu, yeniden üretilmekte, bu süreçte faaliyetlerin ve aktörlerin de dönüşümü gerçekleşmektedir. Bu çerçevede söz konusu dönüşümlerin tetikleyicileri ve pratikleri ile ekonomik, toplumsal, siyasal ve etnik çatışmalar, aşiret gibi toplumsal örgütlenme biçimleri, yerel, ulusal ve hatta küresel güçlerin kaçakçılık ve ticarete olan etkileri ele alınmıştır. Bu değişkenler üzerinden de dönüşümün nitelikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, after drawn the borders of between Iraq and Turkey, gaining a new dimension of commercial activities from the periods when the region does not have a border, the stages of smuggling with the effect of various economic and political developments are periodicized. In this context, it has been the thesis that the activities of sırtçılık and katırcılık crossing the border are directed to the border gates by the measures taken under the heading of border security and that the trafficking in bırder gates has continued in the from of karıncalık and the focus has been on the dynamics of this transformation. Border smuggling or trafficking is reprocuded in almost every period as a result of the transformation of relations and networks that involve the dynamics of conflict and the transformation of activities and actors in this process.In this framework, the triggers and practices of these transformations and the forms of social organization such as economic, social, political and ethnic conflicts, tribal organizations, the effects of local, national and even global powers on smuggling and trade are discussed. It is tried to reveal the qualities of transformation through these variables.