Erzurum yöresinde çıkartılan pomza ve perlitin seramik sanayisinde kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of pumice and perlite extracted in Erzurum region for the usability in ceramics industry
  1. Tez No: 534073
  2. Yazar: BÜŞRA TANSU CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EMRE BENKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Metalurjisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında KALEBLOKBİMS A.Ş' ye ait ocaklardan temin edilen pomza ve perlit agregaları seramik üretimi için uygunluğu araştırılmıştır. Agregalar d80 boyutu 400 mikron olacak şekilde öğütülmüşlerdir. Pomza matris olmak üzere perlit %10, %20, %30, %40 ve %50 katkı oranlarında ilave edilerek soğuk izostatik pres etkisi ile presleme işlemine tabi tutulmuşlardır. Preslenen numunelere 1050oC, 1150oC ve 1250oC sıcaklıklarda 10, 20 ve 30 dakika boyunca sinterleme işlemi uygulanmış ve ürünlerin analizleri yapılmıştır. Elde edilen analizler sonucuna göre pomzaya ilave edilen perlit, yapı içerisinde oluşan porların hacmini ve çapını düşürmüştür, sıcaklık artışı por çapındaki azalmaya ve düzgün yapıda por oluşumuna sebep olmuştur. Ürünlerin pişme küçülmesi değerleri ve ateş zayiatı çok düşük seviyelerde kalmıştır. Yapı içerisinde kapalı por oluşumu gerçekleşmiştir. 1250oC'de kendinden sırlı siyah, 1150oC'de kendinden sırlı kahve renkli bir yapı oluşmuştur. 1050oC'de ise sır oluşumu gerçekleşmemiştir. Elde edilen ürünlerin mikro sertlik değerleri düşük çıkmasına rağmen diğer parametreler pomzanın vitrifiye seramik haricinde presle şekillenebilen seramik ürünlerin üretilmesinde tali olarak değil tek başına bile rahatlıkla kullanılabileceği sonucunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, the suitability of pumice and pearlite aggregates obtained from the quarries of KALEBLOKBİMS Inc. for the production of ceramics has been investigated. The aggregates were ground to a size of 400 microns in size d80. By using pumice as the matrix and adding perlite in the contribution rates of 10%, 20%, 30%, 40% and 50%, the aggregates were subjected to pressing process through cold isostatic press effect. The samples pressed were sintered at 1050oC, 1150oC and 1250oC for 10, 20 and 30 minutes, and then the products were analyzed. According to the results of the analysis, pearlite added to pumice reduced the volume and diameter of the pores formed in the structure. The increase in temperature caused a decrease in por diameter and porous structure. The cooking shrinkage values and fire loss of the products remained at very low levels. Closed porous formation was realized in the structure. At 1250oC, a self-glazed black colored structure was formed, and 1150oC self-glazed brown colored structure. There was no glazed formation at 1050oC. Although the micro-hardness values of the products obtained are small, other parameters showed that pumice can be used easily not only subordinately but also alone even in production of ceramic products which can be shaped by pressing except for vitrified ceramic.