Çiftlik (Niğde) yöresinin sedimantolojik ve mineralojik özelliklerinin belirlenmesi: Kuaterner iklim kayıtları
Sedimentological and mineralogical properties of Çiftlik (Niğde) area: Quaternary climate records'
  1. Tez No: 709709
  2. Yazar: GHISLAIN BERLIN VIBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çiftlik Ovası'nda, (Orta Anadolu Kapadokya Volkanik Provensi, OAKVP) sondaj yapılarak Kuvaterner – Holosen havzasına ait tutturulmamış ve az tutturulmuş çökeller araştırılmış ve bu havzanın sediman birikimi, onların doğaları, paleosol ve toprak oluşumu zamanlaması belirlenmiştir. Sahada Holosen çökellerinden oluşan on iki (12) litofasiyes, çakıl, kum, çamur, çamur 1 (siyah turba), çamur 2 (kahverengi turba), çamur 3 (turuncu turba), çamur 4 (açık kahverengi turba), gri veya yeşil kil, açık sarı kil ve tüf veya pomza, paleosol, pomza (A-K) ilişkili litofasiyesler ayıklanmıştır. Paleosoller ve turba (Histosol) seviyeleri, toprak taksonomisine göre Inceptisoller, Spodosol ve bir Andisol oldukları belirlenmiştir. Paleosol veya çamurlar esas olarak opal A, opal CT, kuvars, feldispat, piroksen ve smektit, illit ve klorit gibi kil minerallerinden oluşur. Tüfün ayrışması, paleosollerde smektit ± illitin çökelmesiyle SiO2, Al2O3+Fe2O3, TiO2 ve K2O'nun yıkanmasına neden olmuştur. SiO2, Ca, Na ve K tüm paleosol horizonlarında veya turba seviyelerinde tükenir ve yeraltı sularında zenginleşir veya nehirler tarafından taşınır. Jeokimyasal ölçüm sonucunda her profil, ana ve iz element içeriklerinin dikey dağılımındaki artış - azalma gibi salınım yaparak bir değişiklik göstermektedirler. Aynı profillerde ∑bazlar / Al, killeşme, tuzlaşma, karbonatlaşma, provenans, redoks koşulları, ayrışma (CIA - K), podzollaşma, immobilizasyon ve yağış gibi moleküler ayrışma indeks değerleri hesaplanmıştır. Bu hesaplamaların sonuçları, tortu-paleosol oluşum süreçlerini açıklamamıza yardımcı olduğu belirlenmiştir. Holosen yaşlı Çiftlik ova profillerinin 14C yaşlandırma yöntemi sonucunda Geç Buzul, Geç Buzul Maksimum, başlangıç Holosen, erken Holosen, orta Holosen, geç Holosen gibi yaş aralıklarına ayrılması mümkün görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Quaternary – Holosen basin fills loosely cemented sediments through drilling in the whole plain of Çiftlik (Central Anatolia Cappadocia Volcanic Provence, CACVP) were investigated to elucidate the nature of basin fill deposits as well as the timing of sediment aggradation, paleosol and soil formation. Twelve (12) lithofacies comprised of Holocene sediments in the area are gravel, sand, mud, mud 1 (black peat), mud 2 (brown peat), mud 3 (orange peat), mud 4 (light brown peat), grey or green clay, light yelow clay and tuff or pumice, paleosol, pumice describe the associated lithofacies (A-K). Paleosols and peat levals (Histosol) are recognized that they are İnceptisols, Spodosol and an Andisol according to the soil taxonomy. Paleosol or muds is mainly composed of opal A, opal CT, quartz, feldspar, pyroxene and clay minerals such as smectite, illite and chlorite. Weathering of the tuff resulted in consumption of SiO2, Al2O3+Fe2O3, TiO2 and K2O by precipitation of smectite±illite in paleosols. SiO2, Ca, Na and K is depleted in the all paleosol horizons or peat levels, and it is enriched in graund water or transported by rivers. As a result of geochemical measurement, each profile shows a unique change, such as the increase-decrease in the vertical distribution of main and trace element contents. In the same profiles, as molecular weathering index values such as ∑bases/Al, clayeynes, salinization, calcification, provenance, redox conditions, weathering (CIA-K), leaching, immobilization and precipitation were calculated. The results of these calculations help us to explain the sediment-paleosol formation processes. As a result of the 14C aging method on the Çiftlik Plain profiles, they are divided into age ranges such as late Glacial, Late Glacial Maximum, initial Holocene, early Holocene, middle Holocene, late Holocene.