Bazı antibiyotiklerin insan eritrosit karbonik anhidraz izoenzimleri üzerine inhibisyon etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 45425
  2. Yazar: TAHA ABDULKADİR ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN KÜFREVİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET BAZI ANTİBİYOTİKLERİN İNSAN ERİTROSİT KARBONİK ANHİDRAZ İZOENZİMLERİ ÜZERİNE İNHİBİSYON ETKİLERİNİN İNCELENMESİ T.Abdfilkadir ÇOBAN Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 1995,37 Danışman : Prof. Dr. O. İrfan KÜFREVİO?LU Jüri : Prof Dr. Ö. İrfan KÜFREVİO?LU Bu çalışmada karbonik anhidraz izoenzimleri üzerine bazı antibiyotiklerin inbibisyon etkileri incelenmiştir. Önce insan eritrosit karbonik anhidraz (CA-I veCA-II) izoenzimleri, Sepharose 4B- L- tirozin -sülfanilamid afinite jeli kullanılarak ayrı ayrı saflaştırıldı. Kinetik çalışmalarda, aktivite ölçümleri COz- hidrataz aktivite metoduna göre yapıldı. Antibiyotik olarak maksiporin, sefril, cefamezin, sulperazon, klora süksinat kullanılarak beş ayn inhibitor konsantrasyonu için aktiviteler bulundu %aktivite-[I] grafikleri çizilerek, I50 değerleri hesaplandı. Maksiporin, Sefril, Cefamezin, Sulparezon ve Klora Süksinat antibiyotikleri için elde edilen I50 sırayla CA-I için 0.018M, 0.049M, 0.037M, 0.053M, 0.12M ve CA-II için 0.00142M, 0.015M, 0.0094M, 0.05 İM, 0.059M'dır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INHIBITION EFFECTS OF SOME ANTIBIOTICS ON HUMAN ERYTHROCYTE CARBONIC ANHYDRASE ISOENZYMES T. Abdülkadir ÇOBAN Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemistry Science Master Thesis 1995, 32 Supervisor: Prof Dr. Ö. İrfan KÜFREVİO?LU Jury: Prof Dr. Ö. İrfan KÜFREVİO?LU In this study, the inhibition effects of some antibiotics on carbonic anhydrase isoenzymes were investigated. In order to make this study, human erytrocyte carbonic anhydrase (CA-I and CA-II) isoenzymes were Separately purified by using Sephorose -4B-L-Tyrosine-Sulfanylamide affinity gel. Activities of CA isoenzymes were determined by using the CO2 -Hydratase method for these kinetics studies. The CA activities for five different [I\ were determined by using Maksiporin, Sefril, Cefamezin, Sulperazon and Chlorine suksinate as antibiotics. I50 values were determined by drawing % activity -[I] graphs. The obtained I50 valves for maksiporin, sefril, cefamezin, sulperazon and chlorine suksinate were 0,018M, 0,049M, 0,037M, 0,053M, 0.12M on CA-I and 0,00142M, 0,015M, 0,0094M, 0,051M, 0,059M on CA-II, respectively.