Kaldor'un iktisat bilimine katkıları ve Türkiye'de Kaldor yasasının simetrik ve asimetrik nedensellik testleriyle analizi
Kaldor's contribution to economic and analysis of Kaldor's law by symmetric and asymmetric causality tests in Turkey
- Tez No: 454256
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Post Keynesyen bir iktisatçı olarak Kaldor, iktisada birçok katkı sağlamıştır. Kaldor'un ekonomik teoriye en büyük katkısı, sanayiye dayalı büyümedir. Sanayi ile ekonomik büyüme ilişkisi Kaldor'un kanunları ile birlikte incelenmektedir. Bu çalışmada Kaldor'un iktisada olan katkıları açıklanmış, Kaldor'un birinci (sanayi sektörü ekonomik büyümenin motorudur) ve ikinci (sanayi sektöründeki katma değer artışı işgücü verimliliğini arttırmaktadır) kanunu simetrik (Toda-Yamamoto (1995), Hacker-Hatemi-J (2003)) ve asimetrik (Hatemi-J (2012)) nedensellik analizleri ile Türkiye için test edilmiştir. Türkiye'de 24 Ocak 1980 kararlarından sonra ithal ikameci strateji terkedilerek ihracata dayalı sanayi stratejisine geçilmiş ve bu nedenle sanayi sektörü büyük ölçüde yapısal değişikliklere uğramıştır. Bu yapısal değişiklikler göz önüne alınarak çalışmada yıllık verilerle 1980-2014 dönemi seçilmiştir. Toda-Yamamoto (TY) (1995) ve Hacker-Hatemi-J (2006) nedensellik testlerinin sonuçlarına göre; Kaldor'un birinci ve ikinci kanunu Türkiye için geçerlidir. TY nedensellik analizi sanayi sektöründeki katma değer artışının ekonomik büyüme ve sanayi sektöründeki işgücü verimliliğini pozitif etkilediğini göstermektedir. Hatemi-J (2012) nedensellik testine göre Kaldor'un birinci kanunu geçerlidir; fakat Kaldor-Verdoorn kanununu destekler herhangi bir bulgu yoktur. Bu sonuçlar, Türkiye'de sanayi sektörünün ekonomik büyümeyi desteklediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Kaldor has provided many contributions to economics as a Post Keynesian economist. The main contribution of Kaldor is the industry based growth to economic theory. The relationship between the industrial and economic growth is examined by the Kaldor's laws. In this study, Kaldor's contributions to economics are explained and Kaldor's first and second law are tested by using symmetric (Toda-Yamamoto (1995), Hacker-Hatemi-J (2006)) and asymmetric (Hatemi-J (2012)) causality tests for Turkey. The industrial sector has experienced significant structural changes due to the import substitution strategy abandoned, and export-oriented industrial strategy can be adopted after the 24th January 1980 Decisions in Turkey. Considering these structural changes, the period 1980-2014 is selected in this study by annual data. According to the results of Toda-Yamamoto (TY) (1995) and Hacker-Hatemi (2006) causality tests, Kaldor's first and seconds laws are valid for Turkey. TY causality analysis shows that industry value added has positive effect on economic growth and labor productivity in industrial sector. Hatemi-J (2012) asymmetric causality test results indicate that, Kaldor's first law is hold in Turkey, but there is no supporting findings for Kaldor-Verdoorn law. These results show that, the development of the industrial sector promotes economic growth in Turkey.