A comparative study on comprehension level and attitudes of field-dependent and independent EFL learners in two different modes of reading: Assisted and unassisted-reading
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen alan-bağımlı ve alan-bağımsız öğrencilerin yardımlı-okuma ve yardımsız-okumadaki anlama düzeyleri ve yardımlı-okumaya yönelik tutumları üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 454257
  2. Yazar: MUSTAFA KEREM KOBUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Yardımlı-Okuma, Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimindeki okuma uygulamaları arasında özellikle son yıllarda çok fazla kabul görmemiştir. İlgili alanyazında da bu konu ile ilgili tatmin edici araştırma ve bulgular sınırlı kalmaktadır. Bu kapsamda mevcut çalışma, İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yardımlı ve yardımsız okuma uygulamalarındaki anlama düzeylerini ve tutumlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda çalışma, katılımcıların yardımlı ve yardımsız-okuma puanlarında cinsiyete ve bilişsel stile dayalı farklılıklarını incelemeyi hedeflemektedir. Araştırmaya İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen 112 (Alan bağımlı=55, Alan bağımsız=57) lisans öğrencisi katılmıştır. Katılımcılar, iki ay boyunca 11'i yardımlı ve 11'i yardımsız olmak üzere seviyelerine uygun olarak belirlenmiş toplam 22 İngilizce metin okumuşlardır. Katılımcılara, araştırmacı tarafından geliştirilen Yardımlı Okuma Tutum Ölçeği de uygulanmıştır. Bununla birlikte katılımcılarla hem bireysel hem de odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerin analizinde SPSS kullanılarak tanımlayıcı ve çıkarımlı istatistik tekniklerinden yararlanılmıştır. Nitel veri analizi için ise içerik çözümlemesi yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Among EFL (English as a Foreign Language) classroom reading practices, Assisted-Reading or Reading-Aloud to students seems to remain unsung prominently within the past few decades. Correspondingly, the extant literature on reading skill appears yet far from a convincing account for this neglected classroom practice since there is a dearth of empirical work. Thus, the present study aims at finding out comprehension level and attitudes of EFL (English as a Foreign Language) learners in two different modes of reading: assisted-reading and unassisted-reading. Secondly, the study also probes into the relationship of cognitive style (field in/dependent) as well as gender with EFL learners' comprehension level in assisted-reading and unassisted reading. The sample of the study consisted of 112 (field-dependent= 55 and field-independent= 57) undergraduate EFL learners. The participants read 22 texts, 11 assisted and 11 unassisted, within two months of period. In addition, the participants answered an Assisted-Reading Attitude Scale (ARAS), which was developed by the researcher. Last but not least, individual and focus group interviews were conducted with the participants on a voluntary basis. For quantitative data analysis, numerous statistical tests were administered in SPSS and content analysis was used to analyze the qualitative data. Conjointly, statistically significant difference between students' scores in assisted and unassisted-reading (silent) was observed. Likewise, participants' assisted-reading comprehension scores showed statistically significant difference with regards to gender. However, no statistically significant difference emerged in field-dependent and field-independent participants' reading comprehension scores. Furthermore, the results obtained from the ARAS scores revealed that the majority of the students developed positive attitudes towards assisted-reading experience though assisted-reading comprehension scores did not correlate with their attitudes. Results and pedagogical implications are further discussed in the study.