Türk resim sanatında soyut geometrik yaklaşımlar
Abstract geometric approaches in Turkish painting
  1. Tez No: 454289
  2. Yazar: YAĞMUR TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Batı'da köklü bir geçmişe sahip olan avangard akımlar Türk sanatçılarda yerini almamış, yine Batı'da 1910'larda varlığını gösteren soyut sanat ancak 1950'lerde Çağdaş Türk sanatçıların eserlerinde yerini almıştır. 1946'da Türkiye'de yaşanan siyasi değişim sanata da yansımış, sanatçılara gösterilen destek azalmış, bu dönemde Avrupa'ya eğitime giden sanatçılar soyut anlayışa yönelmiştir. Çağdaş Türk sanatçılar Batı'dan gecikmeli olarak aldıkları soyut sanat kavramına geometrik soyutlama ile başlamış, kaligrafik, lirik ve figüratif soyutlama olarak devam etmişlerdir.“Türk Resim Sanatında Soyut Geometrik Yaklaşımlar”isimli tez çalışmasında Cumhuriyetin ilanıyla beraber sanatta yaşanan değişim ve gelişimler konusuna değinilmiş, soyut geometrik çalışan çağdaş Türk sanatçılardan Hamit Görele (1900-1980), Refik Epikman (1902-1974), Şemsi Arel (1906-1982), Sabri Berkel (1907-1993), Cemal Bingöl (1912-1993), Ferruh Başağa (1914-2010), Mübin Orhon (1924-1981), Adnan Çoker (1927- ), Bekir Sami Çimen (1940- ), Halil Akdeniz (1944- ), İsmail Ateş (1960- )'in sanat anlayışları, soyut geometriyi kavrayış biçimleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Advance Guard movements who have radical history didn't replace in Turkish artist, abstract art which occured again in west in 1910s replace hardly in 1950 s in Modern Turkish Artists. Changes existed in Turkey in1946 reflected on art as well, the support sent to artists were decreased, ,in this period artists going Europe for education terded to sense of abstract. Modern Turkish Artists had started with geometricical abstraction to abstract art that they got with delay, they continued as calligraphic, lyric, _gurative abstraction. In the sis of named ''Turkish Pictorial Art Abstract Geometricical Abstraction Approach'' was touched on changes and improvements along with Proclamation of the Republic, studying abstract geometric from Turkish Artists Hamit Görele (1900 - 1980), Re_k Epikman (1902 - 1974), _emsi Arel (1906 - 1982), Sabri Berkel (1907 - 1993), Ferruh Ba_aga ( 1914 - 2010), Mubir Orhan (1924 - 1981), Adnan Çoker (1927 - ), Bekir Sami Çimen ( 1940 -), Halil Akdeniz (1944 -), Ismail Ateş's (1960-) sense of art, comprehersion styles of abstract geometry were sentinize