Ulusal mesafe ve örgütsel öğrenmenin sınır-ötesi şirket satın almaları üzerine etkisi: 2006-2015 Avrupa örneği
The effect of national distance and organizational learning on cross-border acquisitions in Europe, 2006-2015
- Tez No: 454296
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM YAŞAR UĞURLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı sınır-ötesi gerçekleştirilen satın alma faaliyetlerinde, iki ülke arasındaki ulusal mesafe ile örgütsel öğrenmenin satın alma oranı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Ayrıca bu ilişkide örgütsel öğrenmenin moderatör rolü olup olmadığı incelenmektedir. Ulusal mesafe bu çalışmada, ülkeler arası kültürel mesafe, politik mesafe, yetenek geliştirme mesafesi ve finansal mesafeyi ifade ederken, örgütsel öğrenme; hedef ülkede alıcı şirketin daha önce kaç kere yatırım yaptığını belirtmektedir. Bu bağlamda, 2006-2015 yılları arasında taraflardan birinin Avrupalı şirketler olduğu satın alma faaliyetleri incelenmiş ve sıralı lojistik analizi uygulanarak 6092 satın alma işlemi analize dahil edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, iki ülke arasındaki politik mesafe ve yetenek geliştirme mesafesi satın alma oranını negatif etkilerken, finansal mesafe ve kültürel mesafe anlamlı olarak etkilememektedir. Ayrıca örgütsel öğrenme satın alma oranını pozitif etkilemektedir. Buna karşın örgütsel öğrenmenin ulusal mesafe değişkenleri ile satın alma oranı arasındaki ilişkide moderatör etkisine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the effect of national distance and organizational learning on the share of equity sought in cross-border acquisitions. Furthermore, it has been investigated the moderating role of organizational learning on the relationship between national distance and the share of equity sought. National distance includes differences between two different countries in terms of their political system, cultural system, financial system and skill development system whereas organizational learning means the number of merger and acquisition activities in host countries. In this context, it has been examined 6092 acquisition activities by European companies from 2006 to 2015. Evidence has shown that political distance and skill development distance between home and host countries have a negative impact on the share of equity sought although financial distance and cultural distance does not affect significantly. Organizatioanl learning improves the share of equity sought. However, there is no moderating role of organizational learning on the relationship between national distance and the share of equity sought.