Yöresel yemeklerin standartlaştırılması üzerine bir çalışma: Gaziantep
A study on the standardization of regional meals: Gaziantep
  1. Tez No: 454324
  2. Yazar: EROL TAŞKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA ÖZKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde, yemek reçetelerinin standartlaştırılması, üzerinde durulması gereken bir konudur. Bu konu üzerinde bilimsel ya da akademik anlamda yapılan çalışmalar oldukça azdır. Kişiler ya da kurumlar yemeklerin reçetelerini kendilerince oluşturmuş; fakat belli bir standartlaştırma çalışması üzerinde durmamışlardır. Gaziantep gibi yemek kültürü ve çeşitliliği açısından olabildiğince zengin bir şehrin yemeklerinin ve bu yemeklere ait kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması açısından yemek reçetelerinin standartlaştırılması büyük önem arz etmektedir. Çalışmada standartlaştırma önerisinde bulunulan yemeklerin hepsi Gaziantep yemek kitaplarında bulunan yemeklerdir. Bu yemekler, standartlaştırma çalışmaları çerçevesinde belli kriterlere göre seçilmiş beş farklı yemek kitabından ve Gaziantep içerisinde yer alan misafirlerine yöresel yemekler sunan beş farklı lokantadan elde edilen veriler ışığında düzenlenmeye çalışılmıştır. Çalışma, doküman taraması yöntemine göre şekillendirilmiştir. Çalışma sonunda standart yemek tarifesi oluşturulan yemeklerin duyusal analiz testi yapılmıştır. Yapılan analizlerin sonuçları da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the standardization of food prescriptions is a matter to be emphasized. On this subject there are very few studies that can be called scientific or academic. People or institutions have made up their own prescriptions for meals they prepare; however, they do not address a certain standardization work in this process. The standardization of food prescriptions is of great importance in terms of the transition of the meals of a city like Gaziantep, which is rich in food culture and diversity, and the culture of these foods to future generations. All of the meals proposed for standardization in the study are those found in Gaziantep cookbooks. These meals were selected according to certain criteria within the framework of standardization studies and it was tried to be arranged in the light of five different cook books and five different restaurants offering local dishes to the guests in Gaziantep. The study was structured according to the document scanning method. At the end of the study, the sensory analysis test of the dishes prepared with standard meal was carried out. The results of the analyzes were also evaluated.