Konut yapı kooperatiflerinde muhasebe düzeni ve bir uygulama
Accouting scheme at housing construction cooperatives: An application
- Tez No: 454325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YİĞİT BORA ŞENYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Konut yapı kooperatifleri üyelerinin konut ihtiyaçlarını en uygun maliyetlerle ve en uygun ödeme şartlarıyla karşılamak için kurulmaktadır. Bu amaçla kurulan konut yapı kooperatiflerde muhasebe fonksiyonu önemli olmakla birlikte bu konuda gerek uygulamada gerek literatürde bir birliktelik sağlanamamıştır. Bu tezin amacı, konut yapı kooperatiflerindeki muhasebe düzenindeki eksikliklerin ortaya konması ve çözüm önerilerinin getirilmesidir. Konut yapı kooperatifleri tarafından yürütülen konut inşaatlarının hizmet üretimi olarak mı yoksa imalat olarak mı değerlendirileceği önem arz etmektedir. Bu sorulara cevap ararken, muhasebe süreci, yapılan hatalar ve farklı uygulamaların nedenleri literatür taraması yapılarak araştırılmıştır. Ayrıca kooperatif muhasebesi tutan muhasebe meslek mensupları ile de görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda konut yapı kooperatiflerinde muhasebe düzenini etkileyen en önemli faktörün kooperatif inşaatının yapılış sekli ve kooperatifin vergi muafiyet ve indirimlerinden yararlanıp yararlanmama durumu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Housing construction cooperatives are founded to meet it members housing needs in most affordable conditions. In these cooperatives the function of accounting is very important, however, there is no consistency neither in the applications nor in the literature. The research objective of this study is to identify deficiencies in accounting for housing construction cooperatives, and propose solutions on this deficiencies. In this regard, it is important to identify whether housing constructions done by these cooperatives should be treated as a service or manufacturing activity. To understand the current situation in accounting applications, common mistakes and the reason for different applications we surveyed the literature. Furthermore, we did interviews with some accountants who make business with housing construction cooperatives. As a result, we found out that the most important factors that affect the cost of houses in housing construction cooperatives are the type of construction and if the cooperative has tax exemption or not.