Atatürk Dönemi Türkiye-Romanya ilişkileri (1923-1938)
Turkish-Romanian relationships in the Atatürk Period (1923-1938)
- Tez No: 298220
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF TURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Osmanlı Devletinin yıkılmasının ardından yerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti, takip ettiği dış politika çerçevesinde pek çok ülke ile münasebetler geliştirmiştir. Bu ülkelerden birisi de ikili ilişkilerin Birinci Dünya Savaşında kesintiye uğradığı Romanya'dır. Lozan Konferansı sırasında tekrar başlayan Türk-Romen ilişkileri, 1923-1930 yılları arasında hızlı bir gelişim yaşanmamıştır. 1934 yılında oluşturulan Balkan Paktı ile birlikte dost ve müttefik olan iki ülke arasında, II. Dünya Savaşının başlamasına kadar yakın siyasi işbirliği görülmüştür. Türkiye ve Romanya'nın Karadeniz vasıtasıyla komşu olmaları, iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin gelişmesine olumlu yansımıştır. Bunun yanında Romanya'daki Türk azınlığın varlığı, Atatürk dönemi Türk-Romen ilişkilerinin sosyo-kültürel boyutunu oluşturmuştur.?Atatürk Dönemi Türk-Romen İlişkileri? adlı tezimizin giriş bölümünde Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulmasına kadar olan süreçteki Türk-Romen İlişkileri özet olarak verilmiştir. Birinci bölümde, Türk-Romen siyasi ilişkileri, ikinci bölümde Türk-Romen ekonomik ilişkileri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise Romanya Türklerinin Türk-Romen İlişkilerine olan etkisi Türk ve Romen arşiv kaynakları ışığında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Republic of Turkey founded following the fall of the Ottoman Empire has developed so many relationships with the neighboring countries pursuing new foreign policies. One of these countries is Romania with whom the interrelations were discontinued during World War I. During the 1923-1930 period there were no developments but the Turkish-Romanian relationship started over again after the Lausanne Conference. After the Balkan Pact was formed in 1934, a close political cooperation existed between the two friends and allied countries until the beginning of World War II. Turkey and Romania?s neighborhood via Black Sea improved the economic relationships between the two countries. Moreover, the existence of the Turkish minority in Romania constituted a socio-cultural dimension of the Turkish ? Romanian relationships during the Atatürk Period.In the introduction phase of our thesis on ?Turkish ? Romanian Relationships during the Atatürk Period?, Turkish ? Romanian relationships until the foundation of the Republic of Turkey were summarized, in the first chapter, the Turkish ? Romanian political relationships, and in the second chapter the Turkish ? Romanian economic relationship were presented. In the third chapter, the effects of Romanian Turks on the Turkish ? Romanian relationships were considered using Turkish and Romanian archives to shed light on the subject.