Rekabet olgusu ve rekabet gücünün ekonomik büyümeye etkisi: OECD ülkeleri üzerine ekonometrik bir analiz
Competitive phenomenon and the effect of competitive power on economic growth: An econometric analysis of OECD countries
  1. Tez No: 454341
  2. Yazar: MUHYETTİN ERDEMLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tarihin her devrinde önemini koruyan rekabet gücü ve ekonomik büyüme ilişkisi küreselleşmenin ve bilgi çağının yaşandığı günümüzde önemini artırmış ve sürekli bir yenilenme içine girmiştir. Sanayi devrimi öncesinde özellikle silah teknolojisinde önem arz eden rekabet gücü unsuru, sanayi devrimi ile birlikte artık değer oluşumu ve dış ticaret ile şekillenmeye başlamıştır. Dolayısıyla bilgi ve iletişim teknolojisindeki hızlı değişimler sonucu ülkelerin ekonomik, sosyal ve siyasi nüfuzları ve rekabet güçleri sürekli olarak değişim göstermeye başlamıştır. Bu hızlı değişim rekabet gücünü artıran toplumların refah düzeylerini yükseltirken, rekabet gücünü kaybeden toplumlarda da aynı hızla refah kaybına neden olabilmektedir. Özellikle gelişme aşamasındaki ülkelerin genel sorunlarından olan gelir dağılımındaki eşitsizlik, siyasi ve sosyal karışıklıklar, kalkınma problemleri ve refah düzeyi düşüklüğünün altında yatan en önemli sorun rekabet gücü eksikliğidir. Bu çalışmada Türkiye'nin de aralarında bulunduğu kısaca OECD olarak adlandırılan Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'ne üye 34 ülke için bu durum irdelenmiştir. Yapılan çalışmada bu ülkelere ait 2001-2014 dönemi rekabet gücü rakamları, gayri safi yurt içi hâsıla, işgücüne katılım ve sermaye birikimi değişkenleri yardımıyla ekonomik büyüme ve rekabet gücü ilişkisi panel veri analizi ile incelenmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarına göre rekabet gücündeki artışlar ekonomik büyüme üzerinde etkilidir. Paneli oluşturan ülkelerde (özellikle gelişmekte olanlar) rekabet gücünün arttırılması amacı ile uzun dönemli olarak kamusal düzenlemeler ve iş dünyasının etkinliğinin yanında, ekonomik performans ve altyapı üzerinde daha yoğun çalışılması gerektiği söylenebilir. Gelişmekte olan ülkelerde, bu alanlarda ilerleme sağlanmasının rekabet gücünü dolayısıyla da ekonomik büyümeyi olumlu etkileyeceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between competition power and economic growth, preserving its importance in every period of history has increased its signifiance in the era of globalisation and information age by continuously being in a renewal process. The concept of competition power was especially important in weapon technology before the Industrial Revoluation. As the concepts surplus value and foreign trade became more apparent with the Industrial Revoluation, the concept of competition power was reshaped together with above mantioned concepts to its present form. Therefore, as a result of rapid changes on information and communication technologies, economic, social and political influences and competition power of countries have begun to change dramatically. This rapid change leads to an increase in the level of welfare of those societies which increase their competition power, while a welfare loss may occur for those societies who lose their competition power. The lack of competition power is the most crucial underlying reason for developing countries terms of inequality in income distribution, social and political disturbances, development issues and low level of welfare. In this respect, in the present study, this condition has been examined for the 34 OECD (the Organization of Economic Cooperation and Development ) member countries including Turkey. In this thesis, the relationship between economic growth and competition power has been examined by using panel data analysis method. To do so, we have taken into account several variables such as the competitive power figures of the selected countries for the period of 2001 to 2014, gross domestic product, labor force prticipation and capital stock. The analysis results reveal that increases on competition power have an effect on economic growth. . It has been suggested that in order to increase the competitive power in the countries constituting the panel, particularly developing countries, it should be intensively worked on economic performance and infrastructure alongside with long-term public arrangements and efficiency in the business world. In developing countries, it was reached a conclusion that ensuring progress in above mentioned areas has positively affected the competitive power and thereby economic growth.