Gaziantep organize sanayi bölgesinde tersine lojistiğin değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
A survey about reverse logistic evaluation in Gaziantep organised industry zone
  1. Tez No: 454342
  2. Yazar: FİLİZ KAZAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EREN ÖZCEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde firmalar arasında küreselleşmeden kaynaklanan çetin bir rekabet ortamı mevcuttur. Tersine lojistik faaliyetleri ise bu rekabet ortamında işletmelerin fayda sağlayabilecekleri bir çalışma alanı haline gelmiştir. Bu bağlamda tersine lojistiğin sistematik olarak ele alınması gerekmektedir. Ekonomik ve çevresel nedenler, kurumsal ve sosyal sorumluluklar, yasalar, doğal kaynakların korunması, daha az malzeme ve kaynak tüketimi gibi nedenlerden dolayı tersine lojistik faaliyetlerinin işletmeler açısından önemi oldukça artmıştır. Tersine lojistik faaliyetleri içinde birçok konu ele alınmaktadır. İade alınan ürünlerin toplanmasından başlayarak; ayrıştırılması, sınıflandırılması, bakımı, en az zararla bertarafın gerçekleştirilmesi, sınıflandırma sonucu oluşan yarı mamul veya atıkların yönetimi tersine lojistik faaliyetleri içinde yer almaktadır. Gelişmiş ülkelerde oldukça popüler olan tersine lojistik faaliyetleri, ülkemizdeki farkındalık veya sistematik uygulama eksikliklerinden dolayı yeterince üzerinde durulan bir konu değildir. Bu çalışmada Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren firmaların tersine lojistik konusundaki farkındalıkları anket yoluyla ölçülmüştür. Firmaların tersine lojistik bilgi düzeylerinin ortalamanın üstünde olduğu tespit edilmiştir. Ancak sistematik uygulama ve çalışanların eğitiminin eksik olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, globalization causes a hard competition between companies. In this competition, reverse logistic activities became a new working area for the companies. Thus, reverse logistic activities must be held systematically, economically, and environmentally. Social responsibility, regulations, keeping natural resources and using less material are all inside the reverse logistic activities. Reverse logistic activities begins with collecting of return goods and followed by decomposition, classification, maintenance, waste disposal in minimum damage and managing the raw materials after the classifications. Although reverse logistic is a well-known and applied approach in developed countries, it is not enough popular in Turkey, especially in Gaziantep because of weak awareness, lack of systematically implementation. In this study, the reverse logistics awareness of the companies in Gaziantep Organized Industry Zone is analyzed. To do so, a questionnaire is created with the help of experts about reverse logistics and literature and then it is applied to 101 companies from different sectors. Results show that the awareness about reverse logistic is over the average. However industry of Gaziantep has some problems on application of reverse logistic activities systematically and the employees need to be educated about reverse logistic.