Tıp etiği bağlamında defansif tıp uygulamaları
Defensive medicine applications in the context of medical ethics
- Tez No: 454347
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ALMILA PAZARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Law, Health Care Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Varoluş nedeni insan ve yaşam olan tıp bilimi; güçlü karşısında zayıfı koruma anlayışına dayanan hukukla; değerler, ödev, fayda gibi kavramları inceleyip doğruyu bulmayı amaç edinen felsefe ile yakın ilişkilidir. Tıp etiği sağlık alanında pratik ve bilimsel çalışmaların etik yönden değerlendirilmesi ve etik ikilemlerin çözümlenmesini sağlar. Zarar vermeme, yararlılık, adalet ve özerklik temel tıp etiği ilkeleri olmakla birlikte Kant'ın ödev, Mill'in ise faydacılık yaklaşımı günümüz sağlık sisteminde etkin bir yere sahiptir. Sağlık hakkı yaşam hakkıyla iç içe geçtiği için evrensel hukuk mevzuatları temel alınarak anayasal güvence sağlanmaya çalışılmış ve bu düzlemde iç hukukumuzda hukuki düzenlemeler yapılmıştır. Hekimler yükümlülüklerini yerine getirmedikleri taktirde hukuki yaptırımlarla karşılaşmaktadırlar. Bu hukuki yaptırımları uygularken davanın konusunun malpraktis ya da komplikasyon olarak tanımlanması çerçevesinde yaşanan kargaşa davanın sonucunu değiştirmektedir. Özellikle 2005 yılında Türk Ceza Kanunu'un ağırlaştırılması hekimler üzerinde baskı kurmaktadır. Hekimin olağan hekimlik davranışından sapması anlamına gelen defansif tıp uygulamalarına , TCK'nın ağırlaştırılmasının yanı sıra sağlık hizmetlerinin özelleşmesi, Tam Gün Yasası ve Performansa Dayalı Ek Ödeme Sistemi, Mesleki Sorumluluk Sigortası, Tıp fakültelerinde verilen eğitimin yetersizliği, hekimlik anlayışının değişmesi gibi faktörler yöneltmektedir.
Özet (Çeviri)
The cause of existence is human and life medicine; ıt is closely related to the philosophy that aims to find out the truth by examining consepts such as law, values, homework and benefit, wich are based on the understanding of weak protection against the strong. Ethical evaluation of practical and sc ientific studies in the field of health and medical ethics that enoble the resolution of ethical dilemmas; Kant's duty, Mill's pracmatic approach constituted the building blocks of these basic principles, along with the basic medical principles of harmlessness, utility, justice and autonomy. Because the right to health is linked to the right to life, we tried to provide constitutional guarantee on the basis of universal legal legislation and legal arrangements were made in this law. Physicians face legal sanctionsifthey do not fullfill their obligations. When appyling these legal sanctions , the case of malpractice complication discrimination of the plaintiff is changing the result of the case . Especially in 2005 the aggravation of Turkish Criminal Law put pressure on physicians. The defensive medical behavior, wich means deviation from ideal medicine, is caused by factorssuch as the privatization of health, the Full Day Law and Performance Based Supplemental Payment System, the Occupational Liability Insurance, the inadequacy of education given in medical faculties, and the change of understanding of medicine.