Nationalism and democratization in Turkey
Türkiye'de milliyetçilik ve demokratikleşme
  1. Tez No: 454351
  2. Yazar: MURAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT MURAT ÖZKALELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Türkiye'de politika yaklaşık yüzyıldır demokrasi ve milliyetçilik üzerine inşa edilegelmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze bu iki politika Türkiyenin en önemli iki ana meselesi olmuştur. Atatürk ve devlet elitlerinin milliyetçilik üzerine kurduğu bu ülkeye daha sonra muassır medeniyetler seviyesine ulaşma hedefi verilmiştir. Bu hedef ile günün modern devletlerine ulaşmak Türkiye'nin en önemli konusu olmuştur. Yıllar içerisinde Kürtleri ve diğer etnik ve kültürel grupları asimilasyon ve yoksayma politikasıyla Türkleştirmek istenmiştir. Bu süreç Kürtlerin milliyetçi duygularını daha fazla kabartmıştır ve bir çok Kürt isyanın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ben bu çalışma ile demokrasi ve milliyetçiliğin bir birlerini etkilediğini düşünmekteyim. Bu yüzden Anthony D. Smith'in ethno-symbolist milliyetçilik kuramından yararlandım. Bunun yanında Will Kymlicka'nın Azınlık Haklarının Liberal Teorisi'nide demokratikleşme kuramı çerçevesinde kullandım. Ayrıca mecliste grubu bulunan dört siyasi parti il ve ilçe başkanlarıya yapmış olduğum mülakatlar ile Türkiye'deki demokrasi ve milliyetçilik arasındaki ilişkiyi analiz etme imkanı buldum. Sonuç olarakta milliyetçilik Türkiye'deki demokrasi üzerinde hem pozitif hem de negatif etkiye sahiptir. Bu bağlamda eğer Türkiye çokkültürlü vatandaşlığı benimser ise demokrasi pozitif yöde ilerleme gösterecektir.
Özet (Çeviri)
Turkish politics has been constructed on nationalism and democracy for almost a hundred years. These two political agendas have become the most important issues of Turkey from foundation of Turkish Republic to nowadays. Atatürk and state elites grounded Turkish Republic on Turkism, and they determined Turkish Republic's policy to reach 'contemporary civilizations'. With this target the main topic of Turkey was to reach contemporary civilizations. After foundation of Turkish Republic basis on Turkish nationalism had started to assimilate and ignorance the Kurds and other ethnic and cultural groups into Turkishness. This process made the Kurds' nationalist emotions to be increased and caused Kurdish rebellions existed. With this thesis I believe that democracy and nationalism affect each other. Therefore, I benefited from Anthony D. Smith's ethno-symbolist nationalism theory. In addition, I used Will Kymlicka's liberal theory of minority rights for democratization theory. Moreover, I found opportunity to analyze relationship between democracy and nationalism thanks to interviews from four parties in the parliament's provincial chairmen and district heads of parties. In conclusion, nationalism has both positive and negative effects on democracy in Turkey. In this respect, if Turkey adopts multicultural citizenship, democracy in Turkey will show positive progression.