Adana ilinde ekonomik kriz nedeniyle işsiz kalanların sosyo-ekonomik özelliklerinin belirlenmesi
Identifying socio-economic features of those left jobless due to economic crisis in Adana province
  1. Tez No: 454394
  2. Yazar: FATİH BAYBURTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Adana ilinde ekonomik kriz sonrasında işini kaybedenlerin sosyo-ekonomik durumunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Veriler anket yoluyla derlenmiştir. Anketler, Adana kentsel alanda yer alan hanelere rassal olarak uygulanmıştır. Çalışmada probit modeli kullanılmıştır. Modelin bağımlı değişkeni hanehalkı reisinin ekonomik kriz nedeniyle işini kaybetme durumudur. Modelin bağımsız değişkenleri ise hanehalkı reisinin eğitim düzeyi, medeni durumu, yaşı, yaşının karesi, iş durumu, hanehalkının göç etme durumu ve hanehalkı toplam gelirinin logaritmasıdır. Hiç evlenmemiş hanehalkı reislerinin işini kaybetme olasılığı, evli olan hanehalkı reislerinden daha yüksektir. Öğrenim düzeyi üniversite olan hanehalkı reislerinin işini kaybetme olasılığı, öğrenim düzeyi ilkokul, ortaokul ve lise olan hanehalkı reislerinden daha düşüktür. Hanehalkı reisinin yaşı ile işini kaybetme olasılığı arasında pozitif yönlü, yaşının karesiyle işini kaybetme olasılığı arasında negatif yönlü ilişki vardır. Hanehalkının toplam geliri arttıkça hanehalkı reisinin işini kaybetme olasılığı azalmaktadır. Adana'ya iş bulma ümidiyle veya zorunlu göç ederek gelen hanelerde, hanehalkı reisinin işini kaybetme olasılığı yüksektir.
Özet (Çeviri)
This research is done to determine economic status of people who lost their jobs after the economic crisis. Datas are collected via questionaire. Questionairies are applied randomly to houses around Adana city center. Probit model is used in study. Dependent variable of the model is the home leader situation who lost his/her job because of the crisis. Independent variables of the study is education level, marriage status, age, quadratic of home leader age, job status, migration of home members and total income of home members. Single home leaders have more possibility of losing their jobs than married home leaders. Possibility of losing the job for university graduateds are lower than lementary, secondary and high school graduateds. There is positive way of possibility between home leader age and possibility of losing his/her job. Whereas there is negative way of possibility between his/her age and quadra and possibility of losing his/her job. As long as home members income increase possibility of losing job decreases. Families who come Adana or immigrate Adana with the hope of finding job have high possibility of losing their jobs.