Üstün yetenekli çocukların anneleriyle olan ilişkileri ve başarı güdüleri
Maternal relationships and motivation for success in gifted children
- Tez No: 454395
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ YURTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı, üstün yetenekli çocukların ve annelerinin, anne-çocuk ilişkilerinde, kabul-red ve kontrol algıları, çocukların başarı güdüsü ve çocukların anne kabul-red ve kontrol algıları ile başarı güdüleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın evrenini, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Adana ve Mersin İli Bilim ve Sanat Merkezlerine devam eden 5. ve 6. sınıf öğrencileri ve anneleri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini 103'ü kız, 126'sı erkek olmak üzere, toplam 229 öğrenci ve 179 anne oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği/Kontrol-Anne Kısa Form, Çocuk/Ergen Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği/Kontrol-Anne Versiyon Kısa Form, Eğitimde Motivasyon Ölçeği, Anne ve Öğrenci Bilgi Toplama Formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze acceptance-rejection and control perceptions of the gifted children and their mothers in the mother-child relationship between them, children's motivation for success, the relation between the children's maternal acceptance-rejection and control perceptions and their motivation for success. The target population of this study is the 5th and 6th graders who were attending Science and Art Centers in Adana and Mersin during the 2014-2015 academic year and their mothers. The sample of this study consists of a total of 229 students (103 female and 126 male) and 179 mothers. As data collection tools, Parent Parental Acceptance-Rejection Questionnaire/Control-Mother Short Form, Child Parental Acceptance-Rejection Questionnaire/Control-Mother Version Short Form, Echelle de Motivation en Education, and Mother and Student Data Collection Form are used in this study. The obtained data have been evaluated through Mann-Witney U Test, Kruskal-Wallis H Test, and Pearson Correlation Analysis.