Tweet circle: Effects of twitter on EFL students' writing skill development
Twitter'ın İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yazma becerilerinin gelişimi üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 454416
  2. Yazar: ECEM EKİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ŞİRE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sosyal paylaşım sitelerinin özellikle mikroblog kullanımının dil öğretiminde kullanılması konsepti literatürde henüz yeni olsa da, sosyal paylaşım siteleri Prensky (2001)'nin 'doğuştan dijital' olarak adlandırdığı günümüz öğrencileri tarafından çokça kullanılmaktadır. Öyle ki, sosyal paylaşım siteleri günümüz öğrencilerinin hayatlarının ayrılmaz bir parçasına dönüşmüşlerdir. Sosyal medya şimdilerde öğrencilerimiz arasında yaygın bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Günümüz öğrencileri, her zaman her yerde bu sitelere ulaşıp kendilerini ifade edebilmektedirler. Bu çalışma, çağdaş durumları, sürekli değişen ve gelişen eğitim teknolojilerini ve ortaya çıkan sosyal medya sitelerini göz önüne alarak bir mikroblog ve sosyal paylaşım sitesi olan Twitter'ın öğrencilerin yazma performansları üzerindeki muhtemel etkilerini ve getirilerini ortaya çıkarmak amacıyla deneysel bir çalışma olarak düzenlenmiştir. Deney ve kontrol grupları, okulun farklı bölümlerinden gelen ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi [Okü] İngilizce hazırlık sınıflarında haftada 24 saat İngilizce dersi alan toplam 63 öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubundaki öğrencilerden İngilizce dersi öğretmenin derslere göre vereceği Twitter başlıklarını (hashtagleri) takip etmeleri istenmiştir. Örneğin '#DreamJobs' başlığı ile öğrencilerin hayalindeki mesleklerle ilgili İngilizce cümleler yazması sağlanmış, çalışma boyunca bu cümlelere öğretmen tarafından anlık dönütler verilmiştir. Kontrol grubu öğrencileri ise Twitter kullanımının bir müdahalesi olmadan standart eğitimlerine devam etmişlerdir. Dönem başında ve sonunda her iki gruba da başarı testi uygulanmış, deney grubundaki öğrencilere dönem sonunda motivasyon anketi verilmiştir. Ayrıca deney grubundan bazı öğrencilerle geriye dönük röportaj yapılmış, bu aktivite için duygu ve düşünceleri sorulmuştur. Çalışma sonucu ortaya çıkan sonuçlar, Twitter'ın İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yazma dersindeki başarıları üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. Çalışmadan elde edilen bulgular doğrultusunda Twitter kullanımının yazma dersleri için müfredata katılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Despite the fact that the concept of utilizing social networking sites [SNS], micro blogging in specific, in foreign language learning process is a relatively new field in the literature, SNS are well appreciated among our students who are 'digital natives' as Prensky (2001) coined the term. In fact, SNS currently turn into an indispensable part in the lives of today's learners. Social media has now widespread participants among students who manage to access and express themselves almost anywhere and anytime of the day. Taking into consideration of contemporary situations, ever changing educational technologies and emerging social media sites, the current experimental study deals with the possible effects and outcomes of using Twitter - a micro blogging and social networking site- on students' writing performances. Enrolling from university's different faculties to OKU Prep classes, 63 EFL students in total who had 24 English course hours per week, constituted the experimental and the control groups. The students in the experimental group were asked to follow instructions, 'Twitter hashtags' which were given by the teacher in the light of the courses covered in the class. For example, with #DreamJobs heading, the students were required to write English sentences about their dream jobs, and throughout the study, the teacher provided immediate feedback to those sentences. The control group students continued their standard learning process without any intervention of Twitter usage. Writing achievement test was implemented to both the experimental and the control group at the beginning and end of the term, and a motivation questionnaire was applied to the experimental group. In addition, retrospective interviews were done with some of the students in the experimental group and they were asked about their feelings and opinions about Tweet Circle activity. The results emerged at the end of the study revealed substantial effects of Twitter usage on EFL students' overall success in writing courses. According to the results, it is suggested that Twitter usage in writing classes may be integrated into the curriculum.