Elektriğin zararlı etkilerinden korunma yöntemleri
Methods of protection against harmful effects of electricity
- Tez No: 454445
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HASAN TAHSİN KALAYCI, ÖĞR. GÖR. NURDOĞAN İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
İnsanoğlunun geçmiş dönemlerden itibaren birçok biçimde enerji ihtiyacına talepleri oluşmuştur. Bu oluşan talepleri karşılama konusunda en önemlisi ve halen günümüzde en çok ihtiyaç duyulan enerji çeşidi elektrik enerjisidir. Elektrik enerjisine olan bu yüksek talebin ilerleyen dönemlerde de aynen bu şekilde hızlı artışlar göstereceği muhtemel bir gerçektir. Ayrıca bu kadar sık bir şekilde elektrik enerjisi kullanımı hayatımızda bazı olumsuzlukların yaşanmasına da sebep olabilmektedir. Bunlar elektrik enerjisinden kaynaklanan kazalardır. Bu kazaların oluşmasındaki en önemli etken bilgisizlik ve yanlış davranışlar sonucu olumsuz etkilerin yaşanması adına zemin hazırlanmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Elektrik kazalarının önlenmesi konusunda alınması gereken tedbirler dizisinin tamamı bir arada kullanılmalıdır. Günümüz de elektrik ile alakalı iş kazalarının yaşanmasın da en sık olarak rastlananı elektriğin insan vücuduna çarpması yani etki etmesi hususu olarak gösterilebilmektedir. Bu tip elektrik kazalarının önlenmesi konusunda alınması gereken tedbirlerin en başında çalışanlara ve elektriği hayatında kullanan herkese bu konu hakkında gerekli eğitimlerin verilmesi gelmektedir. Çalışmamızda bu noktalara değinmek ve öneminden bahsetmek için literatür araştırması ve anket değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde çalışmanın amacı, konusu, soruları, problemi ve sınırlılıklarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde elektrik ile alakalı genel tanımlamalar ve tarihçeden bahsedilmiştir. Bunun yanı sıra elektriğin zararlı etkilerinden korunma yöntemleri detaylı bir şekilde alt başlıklar halinde tanımlanmış ve alınması gereken önlemlerden bahsedilmiştir. Çalışmamızın üçüncü ve dördüncü bölümünde evren ve örneklemi belirtilen elektriğin zararlı etkilerinden korunmak için çalışanların bilgilerini ölçmek amaçlı anket çalışmasına yer verilmiştir. En son bölümde anket ve literatürden hareketle sonuç kısmına yer verilerek tez tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Human beings have been demanding energy requirements in many ways since the past. This is the most important thing in meeting the demands and the energy type that is still most needed today is electricity energy. This high demand for electricity is a real possibility that it will show such rapid increases in the following periods. In addition, the use of electricity in such a frequent manner can also cause some negativities in our lives. These are accidents caused by electricity. The most important factor in the formation of these accidents is due to the preparation of the ground for the negative effects of ignorance and wrong behavior. The precautions to be taken in the prevention of electric accidents must be used together all together. Today, the most common occurrence of electricity-related business accidents can be seen as the impact of electricity on human body. The precautions to be taken in the prevention of this kind of electric accidents are given to the employees and those who use electricity in their life. A literature survey and a questionnaire evaluation were conducted to address this issue and to talk about its importance. In the first part of our work, the purpose, the subjects, the problems and limitations of working are mentioned. In the second part, general definitions and history related to electricity are mentioned. In addition to this, the methods of protection from harmful effects of electricity are described in detail in sub-headings and the measures to be taken are mentioned. In the third and fourth part of our study, a survey study was conducted to measure the knowledge of workers in order to protect the universe and sample from the harmful effects of the specified electricity. In the last part, the thesis has been completed with the result of the questionnaire and literature.