The development of a listening test for learners of Turkish as a foreign language
Yabancı dil olarak Türkçe dinleme sınavı geliştirilmesi
  1. Tez No: 454469
  2. Yazar: EMEL TOZLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN ÜNALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkçe'yi yabancı dil olarak öğrenen kişilerin dinleme becerilerini ölçen bir testin geliştirme ve geçerlilik çalışması sürecini rapor etmektir. Bu çalışma için geliştirilen sınav görevleri, Diller için Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesi (Common European Framework of Reference for Languages (CEFR), Avrupa Konseyi, 2001) referans alınarak A1 seviyesinden B2 seviyesine kadar değişiklik göstermiştir ve hazırlanan sınav iki pilot deneme halinde Boğaziçi Üniversitesi'nde Türkçe öğrenen yabancı öğrencilere uygulanmıştır. Bu çalışmada esas olarak alınan iki kuramsal çerçeve, Weir'ın (2005) dil sınavlarının geçerliliğini ölçen sosyo-bilişsel çerçevesi ve Field'ın (2013) dinleme algılama modelidir. Geçerlilik araştırması için, sınav görevleri ve sınav katılımcılarının bunlara cevapları, Weir'ın sosyo-bilişsel geçerlilik çerçevesinin üç önemli öğesi- kuram-bazlı geçerlilik, bağlamsal geçerlilik ve puanlama geçerliliği- açısından analiz edilmiştir. Kuram-bazlı geçerlilik, Field'ın dinleme modelinde ve CEFR'daki dinleme becerisi tanımlayıcılarında belirtilen bilişsel istemlere göre incelenmiştir. Test görevlerinin bağlamsal özellikleri, Weir tarafından belirtilen bağlamsal unsurlara göre ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Katılımcıların verdikleri cevapların puanlama geçerlilik çalışması da, klasik madde analizi yöntemleri- genel eğilim ölçümleri, güvenilirlik ve madde analizi- yoluyla yapılmıştır. Tüm bu analizlere ek olarak, katılımcılara her görev için verilen görev değerlendirme anketleri de kuram-bazlı, bağlamsal ve puanlama geçerlilikleri açısından değerli nicel veri sağlamıştır. Çalışma boyunca nicel ve nitel veriler baz alınarak yapılan tartışmaların ışığında, testin gelecek versiyonları ve gelecek araştırmalar için önerilerden de bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to report the development and validation process of a listening test for learners of Turkish as a foreign language (TFL). The test tasks developed for this study ranged from A1 to B2 levels according to the Common European Framework of Reference for languages (CEFR, Council of Europe, 2001) and the test was administered in two pilot sessions to learners of TFL at Boğaziçi University. Weir's (2005) socio-cognitive framework for validating language tests and Field's (2013) model of listening comprehension were the two major frameworks adopted for test validation and development in this study. For investigation of validity, the test tasks and the test takers' responses to the test tasks were analyzed in terms of three essential components of Weir's framework, i.e. theory-based validity, context validity and scoring validity. Theory-based validity is examined according to the cognitive requirements specified in Field's listening model and the CEFR descriptors for listening. Contextual features of the tasks were scrutinized based on the contextual parameters outlined by Weir (2005). Investigation of scoring validity of the test takers' responses was conducted through classical item analysis procedures, i.e. central tendency measures, reliability and item analysis. In addition to these analyses, the task evaluation questionnaires given the participants for each task provided valuable quantitative data for cognitive, context and scoring validity. In the light of discussions provided throughout the study based on qualitative and quantitative data, suggestions for the future versions of the test and further research were also mentioned.