The socio-legal status and pictorial representations of children and adolescents in early modern Ottoman society
Erken modern Osmanlı toplumunda çocukların ve ergenlerin sosyo-legal statüleri ve görsel temsilleri
- Tez No: 454470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM KAFESCİOĞLU ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada 16. yüzyıldan 18. yüzyılın başlarına kadar olan zaman aralığında üretilmiş Osmanlı kitap resimlerinde erken modern Osmanlı toplumunun çocuklarının ve ergenlerinin nasıl temsil edildiklerini Osmanlı resim sanatı ve gelişimi içinde konumlandırmayı amaçlıyorum. Bu tezin iki temel odak noktası vardır. Birincisi; çocukluğun ve ergenliğin erken modern Osmanlılar için ne olduğunu ve ne anlama geldiğini temel olarak Osmanlı seçkinlerinin ürettiği birçok eser üzerinden inceleyerek çocukluk ve ergenlik algılarının cinsiyete, statüye ve yaşa bağlı olarak değiştiğini göstermektir. İkincisi; kitap resimlerinde çocukları ve ergenleri görselleştirirken kullanılan sanatsal teamülleri toplumdaki çocukluk ve ergenlik algıları ile bağdaştırarak tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to make an art historical examination of early modern children and adolescents in Ottoman book paintings that were produced from the sixteenth to the beginning of the eighteenth century. This thesis has two main focuses. The first one is to examine what childhood and adolescence were and meant for the early modern Ottomans through various literary sources derived primarily from the elite culture, and to demonstrate that the perception of childhood and adolescents depended on gender, class and age. Secondly, it attempts to illuminate the artistic conventions of representations of children and adolescents by exploring the book paintings in connection to the socio-legal and cultural dynamics of the early modern Ottoman society.