Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde B1 düzeyinde dinleme sınavı geliştirme
Development of a listening test for learners of Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 674218
  2. Yazar: BERNA TARI YARDIMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırma yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde uluslararası geçerlikte kullanılabilecek B1 dinleme sınavı geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu amaçla, Avrupa Ortak Başvuru Metni B1 düzeyi, Weir (2005) sosyal-bilişsel çerçevesi, güvenirliği ve geçerliği kanıtlanmış, yaygın olarak kullanılmakta olan diğer dil sınavları incelenerek tüm bir sınav hazırlanmıştır. Hazırlanan sınav İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi TÜMER'de öğrenim gören 31 katılımcıya uygulanmıştır. Katılımcılara ve öğretmenlere sınavla ilgili görüş bildirmeleri için“Sınav Değerlendirme Anketi”sunulmuştur. Sınavın ve anketlerin sonuçları doğrultusunda sınavın geçerliği ve güvenirliği incelenmiştir. İncelemede dinleme çerçeveleri, Avrupa Ortak Başvuru Metni ve madde analizlerine başvurulmuştur. Son olarak sınavın sınırlılıkları ve ileride kullanılabilecek versiyonları için öneriler sunulmuştur. Uygulamada kullanılan sınav haricinde bu formatta hazırlanan diğer örnek sınavlar ekte öneri olarak sunulmuştur. Bu araştırmada yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde uluslararası tek bir sınav olarak kullanılabilecek B1 düzeyi dinleme sınavı geliştirilmesine katkı sunulacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop an internationally valid B1 level Turkish listening exam for Turkish as a foreign language. For this purpose, Common European Framework (CEFR) B1 level, Weir(2005)'s social-cognitive framework and other internationally being used language exams which were approved valid and reliable were examined and a whole exam was developed considering them. The exam prepared considering these were conducted with 31 particpants in Istanbul University Language Center and Fatih Sultan Mehmet Foundation University TUMER.“”Exam Evaluation Questionnaire" was also conducted to collect data from the participants and the teachers. The validity and reliability of the exam was examined based on the results. During the examination, listening frameworks and Common European Language Framework were applied. Finally, limitations and suggestions for further versions of the exam wre discussed. Other sample exams using the same format were provided in the attachment apart from the exam applied in the study. It is believed that this study will contribute to the development of a B1 level listening exam for Turkish as a foreign langauge which can be used internationally accepted one exam.