Bel ağrısı tanısı konmuş hastalarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
The assesment of quality of life in patients with low back pain
- Tez No: 454486
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜRSAN ŞENALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma Diyarbakır ilinde yer alan Fizik Tedavi Merkezlerine Bel Ağrısı şikâyeti ile başvuruda bulunan hastaların muayenesi yapıldıktan sonra bel ağrısı tanısı konan hastaların yaşam kalitesinin belirlenmesine yönelik olarak yapıldı. Çalışma kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, Diyarbakır ilinde özel sektörde yer alan Ocak- Nisan 2015 ayları arasında bel ağrısı tanısı sonucunda tedavi gören ve çalışmaya katılamaya gönüllü olan rasgele seçilmiş 226 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında Sf-36 Yaşam kalitesi Anketi ile Veri Toplama Formu kullanıldı. Elde edilen veriler, SPSS 15.0 paket programı ile yapılan analizde gruplar arasındaki kategorik verilerin karşılaştırılmasında Ki-Kare Test'i kullanıldı ve elde edilen bu veriler tablolara dönüştürülerek yorumlandı.
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine The Quality Of Life of the patients diagnosed low back pain at physical therapy department in Diyarbakır. This is a cross sectional and descriptive study. Randomized 226 patients diagnosed with low back pain were included this study between January and April 2015 in Diyarbakır.SF-36 Quality of Life Questionnarie and Data Collection Form were used for patients data collection. Chi Square Test were used to compare the difference test between two percentage and obtained data were interpreted by converting tables. The subcatagories of SF that is physical function, general health and social function were higher at men compared with women.