27 Mayıs darbesinin Sakarya basınına yansımaları
Reflections of the May 27 coup d'etat in the Sakarya press
- Tez No: 706580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SERHAN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Journalism, Political Science, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
27 Mayıs 1960 Askeri darbesi Türk siyasi hayatının en önemli dönüm noktalarından biridir. 27 Mayıs darbesi ile beraber Türk halkın büyük desteği ile yönetime gelen Demokrat Parti'nin on yıllık iktidarı son bulmuş ve Cumhuriyet tarihinde darbelerin ve askeri vesayetin önünü açan yeni bir süreç ortaya çıkmıştır. 27 Mayıs'ın ortaya çıkardığı siyasi, sosyal, ekonomik vb. etkileri ise halkın tamamında hissedilmiştir. 27 Mayıs darbesinin bu etkilerini halka hissettiren en önemli araç ise dönemin en yaygın kitlesel iletişim ve haberleşme aracı olan gazeteler sayesinde olmuştur. Ulusal ve yerel düzeyde yayın yapan gazeteler sadece 27 Mayıs darbesi ile ilgili gelişmeleri aktarmakla kalmamış, askeri yönetimin ortaya çıkardığı korku ikliminde darbeden ve darbecilerden yana tavır almıştır. Gazeteler darbe ile ilgili haberleri ve gelişmeleri sevinç ifade eden büyük punto ve manşetlerle aktarmıştır. Ele aldığımız bu çalışmada Sakarya basınının 27 Mayıs darbesini nasıl karşıladığını ve nasıl etkilendiğini, dönemin yerel gazetelerine yansıyan haberler doğrultusunda değerlendirilmeye çalışılmıştır. 27 Mayıs sonrası Sakarya basını, 27 Mayıs darbesini büyük sevinç ile karşılamış ve darbeden inkılâp diye bahsetmiştir. Darbe sonrası tüm yurtta olduğu gibi Sakarya'da da yönetimin değişmesiyle beraber gazetelerinde yayın politikaları da değişmiştir. Darbe sonrası yer alan haberlerde Demokrat Parti ve Demokrat Parti'liler hain, darbeyi gerçekleştiren asker ve ordu ise kahraman ilan edilmiştir. Sakarya'da 27 Mayıs darbesine dair kutlama ve miting haberleri gazetelerde tam sayfa olarak verilmiştir. Gazetelerde yer alan köşe yazılarında ise halka 27 Mayıs darbesinin haklılığı anlatılmaya çalışılmıştır. Hazırlanan bu çalışmada genel olarak 27 Mayıs darbesinin Sakarya basınına yansımaları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The military coup of the May 27, 1960 is one of the most important turning points in Turkish political With the May 27 coup, the ten-year-old political power of the Democratic Party, which had come to power the great support of Turkish people, came to an end and a new period that paved the way for coups and mili domination in the history of the Republic emerged. The effects the May 27 coup d'etat revealed such as politic, social, economic etc. were felt by the whole soc The most significant device that made the public feel these effects of the May 27 coup d'etat was thanks to newpapers which were the commonest means of mass communication of the period. Newspapers publishe the national and local level not only conveyed the developments regarding the May 27 coup, but also too stand in favor of the coup and the coup plotters in the climate of fear created by the military governm Newspapers reported the news and developments about the coup d'etat with large font and headlines expres joy. In this study, it has been tried to be evaluated how the Sakarya press welcomed the May 27 coup and ho was affected, in line with the news reflected in the local newspapers of the period. The Sakarya press after May 27 coup welcomed the coup with great joy and mentioned about the coup as a revolution. After the c along with the change of administration in Sakarya, as in the whole country, the publishing policies in newspapers changed too. In the news appeared after the coup, the Democratic Party and its members (partis were declared as traitors, while the soldiers and the army that made the coup were declared as heroes. celebration and meeting news in Sakarya as to the May 27 coup were given full page in the newspapers. As the the columns in the newspapers, the justification of the May 27 coup was tried to be explained to the pub In this study, the reflections of the May 27 coup d'etat in the Sakarya press were discussed in general.