Libyan–Chadian conflict (1976-1994)
Libya-Çad çatışması (1976-1994)
- Tez No: 454492
- Danışmanlar: Prof. Dr. HASAN ALİ KARASAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde Libya ve Çad arasındaki çatışmanın siyasi ve askeri yönlerinin etkilerini araştırılacaktır. Bu çalışmada, savaş ve nedenleri üzerinde durulacaktır. Esas olarak, iki ülke arasındaki arazi Aouzou şeridine odaklanacaktır. Söz konusu olan bölge, Afrika ve güç sahibi olan koloniler arasında çekişme alanı ve kalıntıları olmuştur. Bu çalışma aynı zamanda çatışan gruplar hakkındaki Birleşmiş Milletlerin yaklaşımlarına yer vermektedir. Bu çalışma, Libya ve Çad arasındaki sınır çatışmasını incelemek ve her iki ülke üzerindeki sosyal ve politik etkilerini analiz etmek, çatışmadaki iki tarafın da izlediği politikalar ve askeri hedeflerinin zorluklarını ve sosyal etkilerini analiz etmeyi hedeflemektedir. Ayrıca, bu çalışmada bahsedilen çatışma sonrasında toplumda ortaya çıkan toplumsal ve siyasal yapı değişikliklerini değerlendirerek, uluslararası toplumun çatışmaya tepkisini gözden geçirerek elde edilen bilgi ve tüm bulguları sonuç kısımda özetlemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the effects of the political and military aspects of the conflict between Libya and Chad. The present thesis will focus on the war and its leading causes. The thesis mainly focuses on the Aouzou strip as a strip of land between the two countries. The zone had been an area of contention among the powers possessing colonies in Africa and remains as such. The study also gives priority the opinions and the approaches of the UN to conflicting parties. This thesis examines the border conflict between Libya and Chad and analyses its social and political impacts on both countries. It analyses the challenges and social impacts of the policies and military objectives pursued by both sides in the conflict. In order to evaluate changes in the social and political structures emerged in the societies in the aftermath of the conflict, it reviews the reactions of the international community towards the conflict and to summarises all the findings in the concluding remarks.