The impact of firm size on the growth of Libyan SMEs
Libya'daki KOBİ'lerin büyümesi üzerinde firma büyüklüğünün etkisi
- Tez No: 1005836
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ RIZA BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Libya ekonomisi, ağır şekilde petrol sektörüne bağımlı olması ve zorlu bir savaş sonrası ortamda faaliyet göstermesi nedeniyle, iş büyümesi açısından benzersiz bir bağlam sunmaktadır. Bu çalışma, Libya'nın karmaşık sosyoekonomik yapısında iş büyüklüğü ile büyüme arasındaki ilişkiyi ampirik olarak inceleyerek önceki araştırmalarda bulunan önemli bir boşluğu ele almaktadır. Çalışma, Libya Merkez Bankası'nın“Tabadul”platformundan elde edilen ikincil verileri kullanarak titiz bir nicel araştırma tasarımı benimsemiştir. Üretim, ithalat/ihracat ve petrol hizmetleri gibi önemli sektörlerden 130 şirkete ait bir örneklem analiz edilmiştir. Sonuçlar, iş türü ile iş büyüklüğü ve konumu arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, iş türü ile iş büyümesi arasında zayıf fakat pozitif bir korelasyon bulunmuştur. Bununla birlikte, iş büyüklüğü ve konumu ile iş büyümesi arasında anlamlı bir pozitif ilişki saptanmıştır. Bu bulgu, daha büyük şirketlerin ve uluslararası operasyonlara sahip şirketlerin, daha küçük ve yerel odaklı şirketlere kıyasla belirgin avantajlara sahip olduklarını ve daha yüksek büyüme oranları elde ettiklerini göstermektedir. Çalışma, gelecekte Libya'da ekonomik istikrar ve çeşitlenmeyi yönlendirebilecek daha güçlü ve dinamik bir özel sektörün oluşturulmasına yönelik temel bir çerçeve sunulmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
The Libyan economy, characterized by its heavy reliance on the oil sector and a challenging post-conflict environment, presents a unique context for business growth. This study addresses a significant gap in previous research by empirically investigating the relationship between business size and growth within Libya's complex socio-economic landscape. The study employed a rigorous quantitative research design, utilizing secondary data from the Central Bank of Libya's“Tabadul”platform. A sample of 130 companies across key sectors, including manufacturing, import/export, and oil services, was analyzed. The results revealed a statistically significant positive relationship between business type and business size and location. A weak but positive correlation was also found between business type and business growth. Furthermore, a significant positive relationship was found between business size and location and business growth. This is a highly significant finding, indicating that larger companies with international operations enjoy distinct advantages and achieve higher growth rates compared to smaller, locally focused companies. The study recommends providing a fundamental framework to foster a stronger and more dynamic private sector, capable of driving economic stability and diversification in Libya in the future.