The evaluation of e-government service to libyan citizen's : Libyan management of scholarships as a case study
Libya vatandaşlarına verilen e-devlet hizmetlerinin değerlendirilmesi: Libyan managemet of scholarships websitesi vaka çalışması
  1. Tez No: 490269
  2. Yazar: HUDA S. H. AL AZZOUMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORHAN LEVENT ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Libya'nın yurt dışında okuyan öğrencileri tarafindan kullanılan burs yönetim web sitesi olan Management of Scholarships öğrenciler tarafından en çok kullanılan web sitelerinden biridir. Bu çalışma, son zamanlarda bu web sitesini kullanan 113 Libya öğrencisinin görüşlerini alarak bu profesyonel web sitesini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada kullanılan anket tutum, bakış açısı, web sitesi performansı ve öğrencilerin bu web sitesini kullanma konusundaki güçlükleri boyunca cevapların değerlendirilmesini sağlar. Ayrıca, çalışma sonucunda değerlendirilen web sitesinde, işlemlerin ve hizmetlerin izlenmesinde iyileşmeye ihtiyacı bulunduğu belirlenmiştir. Bu çalışma, internetin yavaş olması ve web sitesinin desteklenmesi gibi web sitesi arayüzlerinin ihtiyaç duyduğu altyapıyı iyileştirmek için Libya Yüksek Öğrenim Bakanlığına tanıtmaktadır. Buna ek olarak, bu çalışmanın sonucu Libya hükümet altyapısını iyileştirmek ve bu web sitesini geliştirmek için Libya'daki öğrencilerin kalifikasyon becerilerini arttırmak için Libya dışındaki ülkelerde çalışmaya motive etmektir.
Özet (Çeviri)
Libyan Management of Scholarships website is one of the mostly used websites nowadays by the Libyan students who they are studying outside of the country. This study intended to evaluate this professional website by taking the evidence from 113 Libyan students who they are utilizing this website recently. This survey also provides the evaluation of the responses throughout their attitude, perspective and the website performance and students difficulties about using this website. Results of the study shoed that the website of Libyan Management of Scholarships needs some improvement from tracking the procedures and services it provides. This study introduces to the Libyan Ministry of Higher Education to seek out to improve the infrastructure that needed by the website interfaces such as slow the internet and supports the website and the transactions of this website must be observed. In addition, the result of this study can be taken for consideration to moving forward to improve Libyan government infrastructure and improve this website to motivate all Libyan students to study outside Libya to increase their qualification skills.