Değişen katsayılı yarı yumuşak zemine oturan kişinin esnekliğinin yaklaşık metodlarla çözümü
  1. Tez No: 45460
  2. Yazar: OĞUZ KILIÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAHİM OCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu tezde değişken katsayılı yan yumuşak zemine oturan kirişin esneklik problemi ni çözmek için buna uygun olan sınır değer probleminin yaklaşık çözümleri ince lenmiştir. Bunun için önce bu problem denk integral denklemlere getirilmiş ve daha sonra Ardışık Yakınsama Metodları, Ardışık Yerine Koyma Metodu, İki Taraftan Yakınsama Metodu (Analitik Metodlar) ile Sonlu Farklar Metodu ve Sonlu Fark lar Metodunun Kesinliğinin Arttırılması Metodu (Sayısal Metodlar) kullanılarak yaklaşık çözümleri elde edilmiştir. Bu Metodlarla sınır değer probleminin bir özel hali olan birim uzunluklu homojen kirişin esneklik problemi örnek olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis in order to solve the elasticity problem of settled on the wronkler ground with variable coefficient, the approximate solutions of boundary value prob lem which is pertienent to this has been converted to integral equations. And then by using succesive approximation methods, succesive rewriting method, two sided approximate method (Analytic Methods) and finite differences, increasing precise- ness of finite differences method (Numerical Methods) approximate solution have been reached. By these methods as an example the elacticty of unit lenght homgen beam, which is a special form of bounbdary value problem, has been given.