Earnings management practices in initial public offering process: Evidence from Borsa İstanbul
Birincil halka arz sürecinde kazanç yönetimi uygulamaları: Borsa İstanbul Örneği
- Tez No: 454606
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Enron, WorldCom, Xerox gibi büyük muhasebe skandalları ve bunların yatırımcının korunması üzerindeki etkisi, araştırmacıları muhasebe hilelerini araştırmaya yöneltmiştir. Büyük denetim firmalarının gözetimine ve firmalardaki denetim komitelerinin varlığına rağmen, bu skandallar nasıl firma prestijini, finansal durumunu ve yatırımcının sermaye piyasalarına duyduğu güveni sarsabilir? Bu noktada, seçilen muhasebe teknikleri finansal raporların güvenilirliğinden sorumludur ve bu teknikleri her zaman hile olarak tanımlamak mümkün değildir. Ancak, özellikle bazı önemli olaylarda bu teknikler, işletme ilgilileri için yanıltıcı olabilirler. Bu çalışmanın esas amacı, halka arz sürecinde, firmaların kazanç yönetimi uygulamalarını araştırmaktır. Kazanç yönetimi uygulamaları tahakkuk bazlı ve faaliyet bazlı olarak değerlendirilmektedir. Uluslararası literatürde tahakkuk bazlı kazanç yönetimi uygulamaları yeterince incelenmis olsa da, Türkiye'de konu sığ kalmıştır. Bunun yanında faaliyet bazlı kazanç yönetimine hiç değinilmemiştir. Bu nedenle bu çalışma, halka arz sürecinde şirketlerin faaliyet bazlı kazanç yönetimi uygulamalarını da saptamaya çalışan ilk çalışma olma özelliği taşımaktadır. Sonuç olarak, kazanç yönetimi faaliyetlerini belirleyebilmek için bir veri setinden yararlanılmıştır. Kullanılan veri seti, 2004-2013 yılları arasında Borsa Istanbul'da ilk kez halka arz edilen şirketleri kapsamaktadır. Nihai örneklem 79 şirket ve 395 şirket-yıl gözlemi içermektedir. Tahakkuk bazlı kazanç yönetimi uygulamalasını ölçmek için Kothari, Leone ve Wasley (2005)'in performans uyumlu yatay kesit modeli kullanılmıştır. Faaliyet bazlı kazanç yönetimi uygulamalarını ölçmek içinse, Roychowdhury (2006)'dan geliştirilen Cohen ve Zarowin (2010)'nin yatay kesit modelinden yararlanılmıştır. Daha sonra yer alan analizlerde ise, halka arz öncesi ve sonrası dönemlerde yöneticilerin kazanç manipülasyon davranışlarını kıyaslamak için olay çalışması tekniklerinden faydalanılmıştır. Çalışmanın ana sonucu, Türk firmalarının halka arz sürecinde dikkate değer yararlar sağlayabilmek için kazançlarını yönettiğini göstermektedir. Halka arz sürecinde başvurulan kazanç yönetimi uygulamaları, firmaları yanlış değerlemeye ve aşırı fiyatlanmış hisse senetlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle, yöneticilerin hem tahakkuk hem de faaliyet bazlı olarak kazançlarını yönetme eğilimleri, ciddi bir gözetim mekanizması ve geliştirilen finansal okuryazarlık düzeyi ile indirgenebilir. Anahtar Kelimeler : Kazanç Yönetimi Birincil Halka Arzlar Olay Çalışması Gelişmekte Olan Piyasalar
Özet (Çeviri)
The big accounting scandals like Enron, WorldCom, Xerox and their effects on investor protection have led researchers to search accounting frauds. In spite of the monitoring role of big audit firms and audit committees existed in companies, how these scandals could injure the corporate reputation, financial situation of firms and investors' trust to capital markets? At this point, accounting techniques are responsible for the reliability of financial reports and these techniques are not always defined as fraud. Especially during the important events, these techniques can be misleading for stakeholders. The main purpose of this thesis is to investigate earnings management practices of firms in the initial public offering process. Earnings management practices are evaluated on the basis of accruals and real activities. Even though accrual-based earnings management has been investigated in international context, Turkish literature is sufficiently swallowed with the topic. Furthermore, real activity-based earnings management is an unaddressed issue in Turkey. Hence, this thesis represents the first attempt to determine real activity earnings management practices of Turkish IPOs. Consequently, a dataset was utilized to determine earnings management practices. Dataset covers the firms listed for the first time on Borsa Istanbul (BIST) during the period 2004-2013. The final sample is made up of 79 firms and 395 firm-year observations. As a proxy to measure accrual-based earnings management, performance adjusted cross-sectional model of Kothari, Leone and Wasley (2005) was run and Roychowdhury (2006)-based Cohen and Zarowin (2010) model was utilized to measure real earnings management practices. The further analysis was conducted to compare periods in IPO process to determine earnings manipulations of management with event study techniques. The major finding of the study states that Turkish firms manage their earnings in the initial public offering process in order to obtain remarkable proceeds. Earnings management activities in IPO process may cause to misevaluated firms and overpriced stocks. Thus, the tendency of managers to manage earnings with both accruals and real activities could be mitigated by a seriously monitoring mechanism and a developed financial literacy basis. Keywords : Earnings Management Initial Public Offerings Event Study Emerging Markets