Firmaların halka ilk arz sürecinde kâr yönetimi uygulamaları: BIST imalat sanayi üzerine bir araştırma
Earnings management practices of companies in the ipoprocess: A research on BIST (Istanbul Stock Exchange) manufacturing industry
  1. Tez No: 780484
  2. Yazar: AZİZ KAĞITCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
İşletmelerin sermaye ihtiyaçlarını karşılamasının bir yöntemi olarak halka arz 20. yüzyıldan bu yana sermaye piyasalarının gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Hisse senetlerini halka ilk defa arz eden işletmeler üzerine literatürde bugüne kadar farklı çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalar hisse senedi halka ilk defa arz edilen işletmelerin kısa, orta ve uzun dönemli fiyat performansları ile işletmenin halka arz değerinin düşük veya yüksekliği üzerine yoğunlaşmıştır. Halka arz öncesi firma değerinin tespiti yatırım bankaları veya değerleme şirketleri ile gerçekleştirilir. Değerleme şirketleri ilgili firmanın değerini belirlerken piyasa ve muhasebe tabanlı değerlendirme yaklaşımı kullanırlar. Hisse başı kazanç oranı ve ortalama fiyat kazanç rasyosu muhasebe tabanlı değerlendirmelere örnek gösterilebilir. Bu tür değerleme yaklaşımlarının kullanılması ise şirketin raporlanan karını ön plana çıkaracaktır. Bu da yöneticilerde seçimlik muhasebe politikalarını kullanarak firmanın karını artırıcı işlemler yapma isteği doğurur çünkü daha fazla raporlanan kar firma değerini artırarak halka arzdan sağlanan geliri artıracaktır. Bu çalışma da hisse senetlerini 2010-2015 yılları arasında ilk defa halka arz eden BIST İmalat sanayinde faaliyet gösteren 31 firmanın halka arz öncesi kar yönetimi uygulamaları araştırılmıştır. Çalışmada kar yönetimini tespitinde Jones Modeli ve Jones modelini geliştirmeye yönelik modeller kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Initial public offering (IPO), the method of meeting the capital needs of companies, has played an important role in the development of capital markets since the 20th century. Various studies have been carried out in the literature on enterprises that have initial public offering. These studies concentrated on companies' short, medium and long-term price/performance and their low or high IPO value. The determination of the company's value before the IPO is carried out with investment banks or valuation companies. Valuation companies benefit from a market and accounting-based evaluation approach when determining the value of the relevant company. The earnings per share and the average profit can be expressed as examples of accounting-based evaluations. The use of such valuation approaches will bring the company's reported earnings to the forefront. Thus, it causes managers to want to make transactions that increase the company's earnings by using specific accounting policies, since more reported earnings will increase the company's value and the income from the IPO. In this study, the earnings management practices of 31 companies operating in the BIST (Istanbul Stock Exchange) Manufacturing Industry, which has IPO between 2010-2015, were investigated. In the study, the Jones Model and the models for developing the Jones model were used to determine earnings management.