Impact of capital structure on bank profitability: A study on Pakistan
Sermaye yapısının banka karlılığına etkileri: Pakistan üzerine bir çalışma
- Tez No: 454621
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YÜKSEL MERMOD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırmanın amacı, Pakistan'da 2007-2015 yılları arasındaki sermaye yapısının banka performansı üzerindeki etkisini tartışmaktır. Bu doğrultuda, çalışmada özkaynaklardan elde edilen kazancın temsil ettiği bağımsız değişken sermaye yapısı ile ROA (aktif karlılık) ve NFM (net faiz marjı) tarafından belirlenmiş performans arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla Panel veri analizi uygulanmıştır. Analiz, Pakistan bankacılık sektöründe özkaynakların kârlılığı nasıl etkilediği ile ilgili edinilen veriler üzerine inşa edilmiştir. Bağımlı ve bağımsız değişkenlerden farklı olarak, likidite riski (krediler/varlıklar), varlık kalitesi (kredi kayıp karşılığı), banka ölçeği (varlıkların logaritması) ve operasyonel etkinlik (faiz-dışı giderler/varlıklar) olmak üzere 4 değişken daha kullanılmıştır. Analiz, sermaye yapısı ve hacmi ile karlılık arasında pozitif ilişki söz konusu olduğunu; öte yandan varlık kalitesi ve operasyonel etkinlik ile karlılık arasında negatif fakat anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Her iki modelde de likidite riski anlamsız bulunmuştur. Karşılaştırmalı grafik analizi ile Pakistan'daki İslami, geleneksel ve karma bankacılık çeşitleri arasında hangi türün daha önde olduğu gösterilmiş olup, karma bankacılığın (İslami perspektiften geleneksel bankacılık) diğer iki alternatif bankacılık yöntemine göre daha iyi performans sergilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to discuss the impact of capital structure on bank performance in Pakistan. The sample consists of banks operating in Pakistan between the years 2007 to 2015. We applied panel data analysis in our study to check the relationship of independent variable capital structure represented by equity to assets and performance determined by ROA (return on assets) and NIM (net interest margin). The analysis is based on the data extracted to analyze how equity influences profitability in Pakistan's banking sector. Apart from capital structure and profitability, 4 other independent variables are used in the model as well namely liquidity risk (loans/assets), asset quality (loan loss provision/ total loans), bank size (logarithm of assets) and operational efficiency (non-interest expense/ assets). The analysis has shown the results that capital structure and size have positive significant relation with profitability whereas asset quality and operational efficiency have negative but significant relation with profitability. Liquidity risk is found to be insignificant in both the models of return on assets ROA and net interest margin NIM. A comparative graphical analysis is performed in our study to understand which type of banking among islamic, conventional and mixed is leading in Pakistan's banking sector. We found that mixed banking (conventional banks with islamic windows) is performing better than the other two alternative banking methods. Keywords : Capital structure, Banking, Performance,Panel Data Analysis, Pakistan