Ahmed b. Hanbel'in Müsned'inde yer alan siyer rivayetlerinin tespiti ve değerlendirilmesi (Hicret'e kadar)
Determining and evaluati̇ng of narratives about siyar in Ahmad b. Hanbal's al-Musnad (Unti̇l the hegira)
  1. Tez No: 454628
  2. Yazar: RAMAZAN TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CASİM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Hz. Peygamber'in hayatını ele alan siyer ilmi, genel olarak Hz. Peygamber'in sözleri, fiilleri ve takrirlerini konu edinen hadis ilmi ile doğrudan irtibatlıdır. Dolayısıyla hadis kaynaklarında siyer ile ilgili çok sayıda rivayet yer almaktadır. Siyer ile hadis ilmi arasındaki irtibatın bir örneği olmak üzere bu çalışmada Ahmed b. Hanbel'in Müsned'inde yer alan Hz. Peygamber'in Medine'ye hicretine kadarki siyer rivayetleri tespit edilmiş; tespit edilen bu rivayetler hicrî 310 (m. 923) senesine kadar telif edilen İslâm tarihi kaynaklarıyla mukayese edilerek değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Siyer, Hadis, Müsned, Ahmed b. Hanbel, Hicret
Özet (Çeviri)
The science of prophetic biography is directly linked with the science of Hadith studying the prophets's sayings, actions and consents. That's why there are so many narratives related with prophetic biography in the bibliographies of Hadith. As an example for the relation between the Prophetic Biography and Hadith, the prohetic biography narratives till Hegira in Ahmed b. Hanbal's al-Musnad have been identified in this study; the narratives mentioned have been evaluated by comparing with the İslamic History Bibliographies until 310 H. ( m. 923) year. Keywords : prophetic biography, Hadith, al-Musnad, Ahmad b. Hanbal, Hegira