II. Abdurrahman Dönemi Endülüs siyasî tarihi, kültür ve medeniyeti
The political history of al-Andalus during the time of Abd al-rahman II, and its culture and civilisation
- Tez No: 454630
- Danışmanlar: PROF. DR. CASİM AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Endülüs, 92/711 yılında Müslümanların burayı fethetmesinden 873/1492 yılına kadar İslam kültür ve medeniyetinin önemli merkezlerinden biri olmuştur. Bu kültür ve medeniyetin oluşmasında büyük katkısı olan Endülüs Emevî Devleti, 3 asır boyunca Endülüs'ün siyasî, sosyal ve kültürel hayatında etkili olmuştur. Şüphesiz ki bu kültür ve medeniyetin oluşmasında hükümdarların politikaları çok önemlidir. Endülüs Emevî Devleti'nin en büyük hükümdarlarından biri olan II. Abdurrahman, şahsiyeti ve icraatleriyle çağına damgasını vurmuş bir liderdir. II. Abdurrahman el-Evsat, politikalarında daima halkının huzur ve mutluluğunu gözetirdi. Onun dönemi Endülüs Emevîlerinin en parlak ve müreffeh dönemlerinden biri kabul edilir. II. Abdurrahman, emirliğinin ilk dönemlerinden itibaren atalarının cihad politikasını devam ettirdi. Cihad politikası çerçevesinde Léon, Galicia, Navarra, Asturias ve Karolenjiyen Krallıklarına askerî seferler düzenleyerek onları kontrol altında tuttu. Ayrıca döneminde vukû bulan Abdullah el-Belensî, Kaysî-Yemenî çekişmesi, Hâşim ed-Darrâb, Mahmûd b. Abdülcebbâr ve Süleyman b. Martin, Mûsâ b. Mûsâ el-Kasî isyanlarına karşı başarılı bir mücadele vermiş, bütün tehditleri ber taraf etmiştir. Endülüs Emevî Devleti'nin dördüncü hükümdarı olan II. Abdurrahman, 30 yıllık hükümdarlığında gerçekleştirdiği siyasî, sosyal, ekonomik ve idarî düzenlemelerle Endülüs Emevîlerini çağının en büyük ve en zengin devletlerinden biri haline getirdi.
Özet (Çeviri)
Andalusia, which had been a host for many civilizations, was one of the important centers of Islamic culture and civilization from the conquest of it in 92H/711AD until 873H/1492AD. Andalusian Umayyad State, which had great contributions to the formation of this culture and civilization, had been effective in the political, social and culturel life of Andalusia for 3 centuries. No doubt that the policies of the rulers were of much importance in the formation of this culture and civilization. Abd al-Rahman II, who was one of the most important rulers of the Andalusian Umayyad State, was an impressive leader of his age with his personality and achievements. Abd al-Rahman el-Evsat II, paid regard to the peace and happiness of his nation in his policies. Abd al-Rahman II, continued jihad policies of his ancestors from the very beginning of his emirate. Within the frame of these jihad policies, he kept Léon, Galicia, Navarra, Asturias and Carolingian Kingdoms under control with the military expeditions he made. Besides, he struggled successfully against Abdullah al-Belensi, Kaysi-Yemeni conflict, Hashim al-Darrab, Mahmoud ben Abd al-Cabbar and Suleiman ben Marten, Mousa ben Mousa al-Kasi rebellions and defeated all the threats. Abd al-Rahman II, the fourth ruler of the Andalusian Umayyad State, made the Andalusian Umayyads one of the greatest and richest states of his period with the help of his achievements in political, social, economical and administrative regulations.