Türk İş Hukukunda işçinin ücretinin düşürülmesi
Reducing employee's wage in Turkish Labour Law
  1. Tez No: 454660
  2. Yazar: ADİL ANLAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDAD ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
“Türk İş Hukukunda İşçinin Ücretinin Düşürülmesi”konulu çalışmamızda, iş hukukunun en temel ve en önemli kavramlarından biri olan ücretin hangi şartlarda ve ne şekilde düşürülebileceği; ücretin düşürülmesi karşısında işçinin korunmasının usul ve esasları incelenmiştir. Çalışmamızda; ücretin düşürülmesine ilişkin mevzuattaki gelişme ve değişikliklere, somut uygulama ve uyuşmazlıklara, yargı kararlarına, konuya ilişkin öğretideki görüşlere yer verilmiş, konu bu çerçevede tartışılarak görüş ve sonuçlara ulaşılmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ücret kavramını, ücret çeşitlerini ve ücretin belirlenmesini ele aldık. İkinci bölümde, bireysel iş hukuku açısından ücretin düşürülmesini ele aldık. Üçüncü bölümde toplu iş hukuku açısından ücretin düşürülmesi konusunu ele aldık. Anahtar Kelimeler : Ücret, ücretin belirlenmesi, ücretin düşürülmesi, ücrette değişiklik, toplu iş hukuku.
Özet (Çeviri)
In our study“Reducing Employee's Wage İn Turkısh Labour Law”, the conditions under which and in what conditions the wage, which is one of the most basic and most important concepts of labour law. The procedures and principles of the protection of workers against the reduction of wages have been examined. In our study; the concrete developments and changes in the legislation concerning the reduction of the wages, the concrete implementations and disputes, the judicial decisions, the opinions of the doctrine about the subject and the opinions and results were reached by discussing this subject. Our study consists of three parts. In the first part we discussed the concept of wages, the types of wages and the determination of wages. In the second part, we discussed the reducing of wages in terms of individual labour law. In the third part, we have discussed the issue of reducing wages in terms of collective labour law. Keywords : Wage, determination of the wage, reducing of the wage, changing of the wage, collective labour law.