Marka değerinin, finansal değer ve satış hacmi ile nedensellik ilişkisi, otomotiv sektöründe bir çalışma
  1. Tez No: 454727
  2. Yazar: ALİ MURAT ARIKUŞU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SITKI SÖNMEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Marka değerlendirme teorileri ve uygulamaları üzerine çok sayıda araştırma mevcuttur. Marka değerlendirme karmaşık bir işlem olup, farklı varsayımlara bağlı olarak ele alınabilmektedir. Bir vergi mükellefinin çıkaracağı marka değerini düşük gösterecek varsayımları ve yöntemleri kullanması ne kadar olası ise, marka satışı yapacak bir firma da tam tersi varsayımları kullanmaya meyillidir. Markanın rakamsal bir değer olarak ifade edilmeye başlaması tarihte şirket birleşme ve devralmaları ile başlamıştır. Markanın, firma değerini belirleyen unsurlardan biri olduğunu kabul eden çalışmaların sayısı her geçen gün artmasına rağmen akademik çevrelerde halen marka değerlendirme hususunda görüş birliği bulunmamaktadır. Literatürde yapılan çalışmaların ışığında genel kabul gören Interbrand ve Brandfinance firmalarının belirlediği marka değerlerinin; hisse senedi, piyasa değeri ve satış hacimleri ile ilgisi bu çalışmada değerlendirilmiştir. Kesinleşmiş raporlar sonucunda otomotiv sektöründen toplanan son 13 yıla ait veriler Granger Nedensellik Analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Gelecekte aynı şekilde toplanan verilerin sayısı yıl sayısı ile birlikte artacaktır. Daha fazla veri ile kullanılan bu yöntemin çok daha güçlü ve kesin sonuçlar ortaya çıkaracağı öngörülmektedir. Marka değerinin önemi her geçen gün arttıkça, araştırmamızda kullanılan analiz yöntemi gibi bilimsel yöntemler şirket yatırımcıları için çok daha önemli bir hale gelecektir.
Özet (Çeviri)
There are many researches on brand evaluation theories and applications. Brand evaluation is a complex process and can be handled based on different assumptions. The more likely a taxpayer to use the assumptions and methods that will underestimate the brand equity in order to pay a low tax, the more likely a firm to sell a brand tends to use the opposite assumptions. The beginning of stating branding in numerical values begins with corporate mergers and acquisitions in history. Despite the increasing number of studies that recognize branding as one of the determinants of the firm value, there is still no consensus on brand evaluation in academic circles. The relationship of the brand equity determined by Interbrand and Brandfinance, which are generally accepted in the light of the studies done in the literature, to stocks, market values and sales volumes were evaluated in this study. The data from the last 13 years collected from the automotive sector as a result of the finalized reports, were analyzed using Granger Causality Analysis. In the future, the number of data collected in the same way will increase over the years. With more data usage, this method is expected to produce much stronger and more accurate results. As the value of brand equity increases day by day, analytical methods used in our research will become even more important for company investors.