Trambolin jimnastiği eğitiminin 18-31 yaş genç yetişkinlerde, trambolin jimnastiği becerileri üzerine etkisi
The effect of the trampoline gymnastics training on the trampoline gymnastics skills of young adults (18-31).
  1. Tez No: 454777
  2. Yazar: OĞUZHAN YOLCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KÜRKÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmada, daha önce hiç jimnastik eğitimi almamış genç yetişkinlere (18-31 Yaş), Danimarka Ollerup Beden Eğitimi Akademisi Jimnastik Okulu'nda uygulanan trambolin jimnastiği eğitiminin, trambolin jimnastiği becerileri üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubu Danimarka Uluslararası Ollerup Beden Eğitimi Akademisi Jimnastik Okulu'nda 2014 – 2015 eğitim öğretim döneminde eğitim görmekte olan 6'sı kız, 17'si erkek olmak üzere toplam 23 jimnastik eğitimi alan bireyden oluşmaktadır. Katılımcıların hiçbiri Uluslararası Ollerup Beden Eğitimi Akademisi Jimnastik Okulundan önce herhangi bir jimnastik eğitimi almamıştır. Katılımcıların yaş aralığı 18 ile 31 arasında değişmektedir. Araştırmanın sonucunda; Uluslararası Ollerup Beden Eğitimi Akademisi Jimnastik Okulu öğrencilerine 2014 - 2015 eğitim öğretim yılı başlangıcı ve bitişinde uygulanan Trambolin Jimnastiği Beceri Ölçeği'nde (TJBÖ) yer alan 23 trambolin jimnastiği becerisinin, ön test ve son test arasındaki gelişim farkı incelendiğinde 19 (Amut, öne überşlak, öne salto, öne pike salto, öne düz salto, öne überşlak+salto, öne ikili salto, öne ikili pike salto, çember, kartvil, flik flak, geriye salto, geriye pike salto, geriye düz salto, kartvil+flik flak, kartvil+geriye salto, öne salto+yarım burgu, öne salto+bir buçuk burgu, öne ikili salto+yarım burgu) beceride istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu, 4 beceride ise istatistiksel olarak anlamlı bir farkın bulunmadığı bulgularda görülmüştür. Çalışmada gelişimi izlenen bu 23 becerinin, ön test ve son test sonuçları betimsel ortalamaları açısından incelendiğinde, 23 becerinin tamamının son test lehine pozitif gelişim gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to investigate the effect of trampoline training performed in Academy of Physical Education in Ollerup, Denmark for young adult who have never done gymnastics on Trampoline skills. The study group of this study consists of a total of 23 individuals including 6 girl and 17 male taking the gymnastics training in Ollerup Academy of Physical Education, during 2014 - 2015 academic year. None of the participant have taken any gymnastics training before Ollerup Academy of Physical Education. The participants range in age from 18 to 31 years In the result of the study, when the development difference between pre-test and pro-test of trampoline Gymnastic Skills Improvement Scale performed for the students of Ollerup Academy of Physical Education at the beginning and the end of 2014 - 2015 academic year was examined, it was seen in the findings that there is statistically significant difference 19 skills (handstand, front handspring, tuck somersault, pike somersault, straight somersault, front handspring with somersault, double front somersault, double front pike somersault, cartwheel, round off, back handspring, back tuck somersault, back pike somersault, back straight somersault, round off with back handspring, round off with back tuck somersault, front somersault with half twist, front somersault with one and half twist, double front somersault with half twist) but there is no statistically significant difference in 4 skills (round off with back hand spring with back somersault, round off with back hand spring with back somersault with full twist, front somersault with double twist, front somersault with double and half twist). When the results of the pre-test and post-test of 23 skills monitored the progress in the study were analyzed in terms of descriptive average, it was found that all 23 skills made positive progress in favor of post-test.