Kadınlarda uygulanan sekiz haftalık mini trambolin egzersizlerinin bazı fiziksel uygunluk parametrelerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of EİGHT-WEEK mini trampoline exercises on some physical fitness parameters in women
- Tez No: 793144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı; kadınlarda uygulanan sekiz haftalık Araştırmaya, 2022-2023 yılı Dumlupınar üniversitesinde spor bilimleri fakültesinde eğitim- öğretim gören 23 kadın gönüllü olarak yer almışlardır. Deney grubu (n=12) yaş ortalamaları 20,5±1,38 yıl; boy uzunluğu 162,25±5,4 cm ve vücut ağırlığı 53,96± 5,31 kg ve kontrol grubu (n=11) yaş ortalamaları 21,5±1,29 yıl; boy uzunluğu 164,09±5,6 cm ve vücut ağırlığı; 58,009 ± 9,79 kg' dır. Araştırmada sekiz haftalık süreçte ilk ve son haftalarda boy uzunluğu ve vücut ağırlığı, dikey sıçrama,“20 metre”sürat, 25 metre V Cut (kat) yön değiştirme, ilinois çeviklik, durarak uzun atlama, 1 dakika mekik ve modifiye şınav, gövde dayanıklılık değerleri tespit edilmiştir. Antrenman periyodu iki ay (8 hafta), haftada da üç gün günde de 1 saat olarak programlandı. Üç haftalık anatomik adaptasyon süreci sonunda mini trambolin egzersizleri sekiz haftalık süreç içerisinde hareketlerin uygulanma hızları ve tekrar sayıları katılımcıların gelişim düzeylerine göre arttırılarak uygulatılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS (17.0) paket programında Karışık Ölçümlerde ANOVA için gerekli varsayımlar kontrol edilmiş ve analizin yapılması uygun görülmüştür. yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is; 23 women who were studying at the faculty of sports sciences at Dumlupınar University in 2023-2024 voluntarily took part in the eight-week Research conducted on women. The mean age of the experimental group (n=12) was 20.5±1.38 years; height 162.25±5.4 cm and body weight 53.96±5.31 kg, mean age of the control group (n=11) was 21.5±1.29 years; height 164.09±5.6 cm and body weight; It is 58,009 ± 9.79 kg. In the eight-week period, in the first and last weeks, height and body weight, vertical jump,“20 meters”speed, 25 meters V Cut (floor) change direction, ilinois agility, standing long jump, 1 minute sit-ups and modified push-ups, trunk endurance. values have been determined. The training period was scheduled for two months (8 weeks), three days a week, and one hour per day. At the end of the three-week anatomical adaptation period, the mini trampoline exercises were applied by increasing the speed of the movements and the number of repetitions according to the development levels of the participants during the eight-week period. In the evaluation of the data, the necessary assumptions for ANOVA in Mixed Measures in the SPSS (17.0) package program were checked and it was deemed appropriate to perform the analysis. done.