Kasnaklı planet dişli sisteminin bilgisayar yardımıyla tasarımı ve prototipinin imali
  1. Tez No: 45478
  2. Yazar: KUBİLAY SUNGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK MENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
KASNAKLI PLANET DİŞLİ SİSTEMİNİN BİLGİSAYAR YARDIMIYLA TASARIMI VE PROTOTİPİNİN İMALİ (Yüksek Lisans Tezi) Kubilay SUNGUR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1995 OZ Bu çalışmada, kasnaklı planet dişli sisteminin kinematik hesaplan yapılmış, montaj ve imalat resimleri tasarımlanıp çizilmiş ve bir prototipi imal edilmiştir. Sistemin çeşitli hareket durumları incelenmiş ve en fazla zorlanmaya maruz kaldığı durum tesbit edilip, buna göre bilgisayar yardımıyla mil çapı hesabı yapılmıştır. Bilgisayar programı Turbo-Pascal dilinde olup, değişkenlere göre en uygun mil çapım hesaplayabilecek şekilde hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 CAD AND PROTOTYPE PRODUCTION OF A PULLEY DRIVEN PLANET GEAR SYSTEM (M.Sc. Thesis) Kubilay SUNGUR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1995 ABSTRACT In this study, CAD and prototype production of a pulley driven planet gear system have been completed. Assembly and working drawings of the system have been drawn, and a prototype has been produced. By examining the movements of the system under different working conditions the situation in which the system was forced most has been. The shaft diameter of the system was calculated by using a computer programme according to this situation. The computer programme used in calculation is Turbo-Pascal and it is designed to be able to calculate the most suitable shaft diameter according to variables.