Genel liselerde ders geçme ve kredi sisteminde matematik programlarının uygulamasının değerlendirilmesi -Ankara ili örneği
The Evaluation of mathematics-programmes application in passing lessen and credit system at general schools -Ankara city
- Tez No: 45479
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. TAYYİP DUMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
GENEL LİSELERDE DERS GEÇME VE KREDİ SİSTEMİNDE MATEMATİK PROGRAMLARININ UYGULAMASININ DE?ERLENDİRİLMESİ (ANKARA İLİ ÖRNE?İ) Yüksek Lisans Tezi Güzide TUNÇ Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Haziran 1995 ÖZ Toplumun sosyal değişmelerinde tartışılmayacak bir payı olan eğitim, ülkemizde 1991-92 öğretim yılında uygulamaya başlatılan ders geçme ve kredi sistemiyle yeni bir boyut kazanmıştır. Eğitim sistemimizi demokratik bir yapıya kavuşturmak amacıyla yürürlüğe konulan ders geçme ve kredi sisteminin matematik öğretimi üzerindeki etkilerini görmek şüphesiz bize gelecekte yapılacak değişiklikler hususunda fayda verecektir. Dört yıldır uygulanmakta olan ders geçme ve kredi sistemi içinde matematik programlarındaki olumlu ve olumsuz değişmeleri ortaya çıkarmak, beklenenlerin ne ölçüde gerçekleştiğini görmek, karşılaşılan zorluklan ve bunların kaynaklarını belirlemek yeni düzenin iyileştirilmesi çakmalarında dikkat edilmesi gerekli konulardır. Aksaklıklara neden olan konularda alınacak tedbirler şu anda uygulanmakta olan eğitim sistemimizi çıkmaza girmekten kurtaracak, verimin düşüklüğünü engellemiş olacak, sistemin sözde kalmış amaçlarının gerçekleşmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF MATHEMATICS - PROGRAMMES APPLICATION IN PLASSING LESSON AN CREDIT SYSTEM AT GENERAL HIGH SCHOOLS (ANKARA CITY) M.Sc.THESIS Güzide TUNÇ Gazi University Inststute of Science And Technology June- 1995 ABSTRACT Education that has a indisputable portion in social changes of society has gotten a new dimension with passing lesson and credit system which had been started carrying out in 1991-92 educational year in our country and aims to bring democratic structure to our educational system. To see the impacts of passing lesson and credit system on Math teaching will no doubt be useful in the matter of changes that will be made in future. The subjects that need to be paid attention in studies concerning improvement of new system are to bring out the positive and negative changes in mathematics programs, to see the materialization rate of expectations, and to determine the difficulties in applications and the sources of difficulties. Taking steps against the subjects that cause defects will save the current educational system against coming to an imposse, obstruct the efficiency diminution and help the aims of system which remain only in word coming true. ii