Perakende karmasının kurumsal itibar ve finansal performansa etkisi: AVM ve cadde mağazaları farklılığının rolü üzerine bir araştırma
The effects of retailing mix on corporate reputation and firm performance: A study of differences between street and shopping mall retailing
- Tez No: 454787
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Müşteri odaklı modern pazarlama anlayışının mağazaların politika ve stratejilerine yön vermesiyle birlikte pazarlama karması daha da önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada perakende pazarlama karmasının kurumsal itibar ve finansal performans üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu etki ile aynı zamanda AVM ve Cadde mağazaları arasında da bir fark olup olmadığı ölçülmüştür. Finansal performansını, müşteri tatminini, müşteri sadakatini ölçümlemek için, perakendeci pazarlama karmasının tüm elemanları irdelenmiş, firmaya ait finansal verileriler firmaların ERP sisteminden temin edilerek analiz edilmiştir. Bununla birlikte müşteri sadakati, müşteri tatmini ve kurumsal itibar algılarını ölçmek üzere de tüketicilere 796 adet anket uygulanmıştır. Araştırmanın anakütlesi olarak, uluslararası markaların distribütörü olan, farklı ürün karmasına sahip bir işletmenin, perakende zincirindeki AVM ve Cadde mağazaları kullanılmıştır. Bu mağazalar arasından kolayda örnekleme yöntemi ile farklı lokasyonlarda 30 mağazadan 22 mağaza seçilmiş ve elde edilen veriler SPSS 21 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda; perakende pazarlama karmasının kurumsal itibarı olumlu yönde etkilediği ancak işletme performansı üzerinde etkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda kurumsal itibarın müşteri sadakati ve müşteri tatmini üzerinde olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir. AVM ve cadde mağazalarındaki müşterilerin tatmin düzeyleri arasında önemli bir farklılık bulunmamakla birlikte AVM mağaza müşterilerinin sadakat düzeyinin, cadde mağaza müşterilerinden daha yüksek olduğu çalışmada ulaşılan bir diğer sonuçtur. Anahtar Kelimeler : Kurumsal İtibar, Finansal Performans, Perakende Karması,Müşteri Sadakati, Organize Perakendecilik.
Özet (Çeviri)
Since the modern and consumer focused marketing approach leads the retailers' policies and strategies, the marketing mix has become more and more important. In this work done, the impact of marketing mix on corporate reputation and financial performance has been analyzed. At the same time, the differences of mall and street shops has been measured related to this impact. To measure the financial performance, customer satisfaction and loyalty all instruments of the marketing mix has been studied by taking financial output through the retailer's ERP. In addition to that, 796 surveys has been obtained from customers to ensure the customer satisfaction and loyalty. In this research, the street and mall shops of a distributor company of international brands that has a variety of products has been used as the main focus. From these shops, 22 out of 30 shops in different locations has been selected by easy sampling method and the results have been analyzed through the statistical tool SPSS 21. As a result of this research, the retail marketing mix has a positive impact on the corporate reputation whereas has no impact on the financial performance. At the same time, it is determined that the corporate reputation has an improving impact on customer loyalty and satisfaction. Another output of this research is mall shopper's are more loyal than street shopper's while their satisfactions levels are almost equal. Key Words : Corporate Reputation, Financial Performance, Retail Mix,Customer Loyalty, Organized Retailing.