Aktüel turizm türü olarak cittaslow organizasyonu, Türkiye ve dünyadaki örnekleriyle cittaslow faaliyetlerinin pazarlaması açısından bir SWOT analizi
Cittaslow organization as an actual tourism type, a SWOT analysis in terms of cittaslow activities' marketing with the examples in Turkey and world
- Tez No: 454788
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. ERKAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Turizm faaliyetleri için dünya genelinde bir değişkenlik söz konusudur. Buna göre alternatif turizm faaliyetleri geliştirilmekte ve turistlere sunulmaktadır. Aktüel turizm başlığı altındaki çeşitli spor, rekreasyon ve doğa turizmi gibi faaliyetler de bu alternatifler arasında yer almaktadır. Her ne kadar yavaş yaşam felsefesinin bir ürünü olsa da Cittaslow da aktüel bir turizm türü olarak değerlendirilmektedir. Dünya genelinde belirli ülkelerdeki beldelerde örnekleri bulunan Cittaslow ağı yaşamın her alanını yavaşlık felsefesi üzerine inşa etmiştir. Bu bağlamda Cittaslow sağlıklı, huzurlu ve sakin bir yaşam için önemli ve alternatif uygulamalardan biri olarak görülmektedir. Türkiye de bu ağın içerisinde farklı beldeleri ile yer almaktadır. Bu çalışmanın içerisinde Cittaslow kavramı ve onun dünya üzerindeki örneklerine yer verilmektedir. Aynı zamanda Türkiye'de yer alan Cittaslow uygulamaları da çalışma içerisinde yer almaktadır. Fakat çalışma açısından en önemli nokta, nihai noktada Cittaslow'un dünya ve Türkiye örneklerinin bir SWOT analizi ile karşılaştırılması ve değerlendirilmesidir. Bu şekilde, özellikle Türkiye'nin süreç içerisindeki durumu ve geleceğe dair yapması gerekenler hakkında bir değerlendirme çalışmada yer almaktadır. Anahtar Kelimeler : Aktüel, Cittaslow, Turizm, Uygulama, Yavaş, Sakin Şehir
Özet (Çeviri)
There is a variability for tourism activities all around the world. According to that, there are developed new tourism activities and they are presented to the tourists. The activities such as sport, recreation and nature tourism under the topic of actual tourism are among these alternatives. Although it is a product of slow living philosophy, Cittaslow is evaluated as a kind of actual tourism, too. Cittaslow network, which has different examples in the specific towns of world countries, built every field of live on slowness philosophy. In this context, Cittaslow is seen as an important and an alternative application for a healthy, a peaceful and a quite live. Turkey is in this network with its different towns. In this study, there are the concept of Cittaslow and its examples all around the world. At the same time, there are also Cittaslow practices, which are in Turkey. However, the most important one for study is the comparison between Cittaslow examples of world countries and Turkey by a SWOT analysis and its evaluation. In this way, there are the situation of Turkey in this process and the evaluations for the things that it should for the future in this study. Key Words : Actual, Cittaslow, Tourism, Practice, Slow, Slow City